banner51

Karşıyaka'dan Ustalara Saygı

Karşıyaka Belediyesi’nden iki ustanın adını ölümsüzleştiriyor. Belediye Meclisi, geçtiğimiz haftalarda yitirdiğimiz, “Şu Çılgın Türkler” kitabının yazarı Turgut Özakman ile sanatçı Tuncel Kurtiz’in adını, 2 parka verilmesini kararlaştırdı.

Karşıyaka'dan Ustalara Saygı
Türk edebiyat ve sahne sanatları dünyasının 2 önemli ismi Turgut Özakman ve Tuncel Kurtiz’in Karşıyaka’da unutulmayacağını belirten Belediye Başkanı Cevat Durak, “ Turgut Özakman bu ülkenin, kurtuluşa giden yolunu anlatan kitapları ile zaten ölümsüzleşmiştir. Tuncel Kurtiz’de sanatçı kişiliği ile her zaman beğeni topladı, başarıdan başarıya koştu. Karşıyakalılar iki sanatçımızı da unutmayacak, isimleri parklarımızda yaşayacak“ dedi.
 
Karşıyaka Belediyesi tarafından yeni yapılan Bostanlı 1814 sokaktaki parka Tuncel Kurtiz, Örnekköy 7534 sokaktaki parka ise Turgut Özakman adı oybirliği ile verildi. Önümüzdeki günlerde yapılacak törenle parklara isim tabelaları çakılacak. 
 
Meclis toplantısında Ekim ayında belediye hizmetleri hakkında bilgiler de veren Başkan Durak, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımız büyük coşku içinde geçti. 1000 kişilik zeybek gösterisi başta olmak üzere etkinliklerimizde bizlerle birlikte olan hemşerilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu. Kardeş Şehir Makedonya Veles’te “Karşıyaka Parkı”nın açılışını da yaptıklarını hatırlatan Başkan Durak, kardeşlik duygusunu gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını söyledi.  
 
Turgut Özakman Kimdir?
 
(D. 1 Eylül 1930, Ankara - Ö. 28 Eylül 2013, Ankara), Türk bürokrat, yazar ve avukat.
1 Eylül 1930 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi. 
 
28 Eylül 1998'de, üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi'nce, 2006 yılında Ege Üniversitesi'nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi'nce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, sayısız esere imza attı. 
Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman'a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen, 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan veKurtuluş Savaşı'nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler (Bilgi Yayınevi) adlı belgesel-romanı, Uğur Dündar'a göre cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı.
 
Turgut Özakman'ın üç çocuğu ve dört torunu vardır. 28 Eylül 2013 tarihinde tedavisi devam etmekte olduğu Özel Güven Hastanesinde vefat etmiştir.
 
Tuncel Tayanç Kurtiz Kimdir?
 
(D. 1 Şubat 1936, İzmit, Kocaeli Ö. 27 Eylül 2013, İstanbul), Türk sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senaristtir. Babası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi Boşnaktır.
 
Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. “Sürü” filmiyle zirveye çıkan sanatçı, doğayla iç içe yaşama olan tutkusuyla biliniyordu.
 
1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı “Gül Hasan” filminin senaryosuyla kazanmıştır. 
2006'da “Hacı”, 2007'de “Asi” adlı TV dizilerinde oynadı. 2009 yılının başında vizyona giren “Güz Sancısı” filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan “Ezel” adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır.
 
2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesi'nin Çamlıbel köyünde eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde ünlü dostlarını ağırlayarak “Tuncel Kurtiz ve Dostları “adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC'nin “Hayat (Life)” belgeselini seslendirmiştir. Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.
 
27 Eylül 2013'te İstanbul Etiler'deki evinde düşerek başını çarpması sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.  
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER