Karşıyaka'da Yerli Irklar Çalıştayı

Geçtiğimiz yıllarda Sivas’ta gerçekleştirilen “Yerli Irklar Çalıştayı”na bu kez Karşıyaka ev sahipliği yaptı. Yerli Irkları Koruma, Araştırma ve Tanıtma Derneği işbirliğiyle gerçekleşen çalıştaya katılan konuşmacılar gelişmiş ülkelerin kendi ırklarına sahip çıktığını belirterek, ülkemizde de hayvanların kayıt altına laınarak, yerli ırkların envanterinin oluşturulması gerekliliğine vurgu yaptı.

Karşıyaka'da Yerli Irklar Çalıştayı
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan  Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan, “Konunun uzmanlarının yaptığı araştırmaları çok önemsiyoruz. Onlardan öğreneceğimiz pek çok bilgi bulunuyor. Bu toplantıların amacına uygun sonuçlanmasını diliyor, katkı koyanlara teşekkür ediyorum“ dedi.
 
Çalıştaya konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Fatih Atasoy, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Cafer Tepeli, Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Sarıerler, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Dr. Gürbüz Ertürk, Karacabey Köpek Çiftliği Şube Şefi Seydi Abbas Vakkasoğlu ile Yerli Irklar Koruma Araştırma ve Tanıtım Derneği Başkanı- araştırmacı yazar Doğan Kartay katıldı. 
 
Çalıştay, Karşıyaka Belediyesi’nin ödüllü projesi, Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi’ndeki toplantı salonunda gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda yerli köpek ırkları Karabaş, Akbaş, Zaar ve Tülü Güreş Develeri hakkında bilgi verildi. Konuşmalarda Malaklı Karabaş köpekleri hakkında bilgi verilerek, “Ayrı bir ırk olarak belirlenmesi için yeterli araştırma yapılmalıdır” denildi. Ayrıca yerli ırk olarak bilinen köpek cinslerinin kökenleri konusunda bilgiler verildi. Prof. Dr. Cafer Tepeli bu konuda İran, Azerbaycan ve Özbekistan’da yaptığı araştırmada elde ettiği sonuçları açıkladı. 
 
Prof. Dr. Murat Sarıerler ise köpeklerde kalça displazisi (Çıkığı) hakkında bilgi vererek, “Kalça çıkığı iri köpeklerin en büyük problemidir. Kalıtsal olduğu için dikkatli olunmalı, damızlık olanlar kontrol altında tutulmalıdır“ uyarısında bulundu. Konuşmacılar ayrıca izleyicilerin sorularını da cevaplandırarak, yerli ırk hayvanların korunmasına yönelik kurulan derneklerin federasyon çatısı altında birleşmelerinin büyük faydaları olduğunu söyledi.   
 
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER