banner9

Karşıyaka'da Hamsi Şöleni

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde, Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu (KADEKON) tarafından, Karşıyaka Belediyesi’nin de desteğiyle 18-21 Aralık tarihleri arasında Hamsi Şöleni gerçekleştirilecek.

Karşıyaka'da Hamsi Şöleni
 
İzmirli Karadenizlilerin geleneksel hale getirdikleri hamsi şöleni, sekizinci kez düzenlenecek. 18-21 Aralık tarihleri arasında dört gün süreyle gerçekleşecek etkinliği, Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu düzenliyor. KADEKON Başkanı Hızır Murtezaoğlu şenliğe ilişkin hazırlıkların sürdüğünü, etkinlik kapsamında Karadeniz’den özel olarak 2 ton hamsi getirileceğini söyledi. 2 ton hamsinin pişirilmesi için alana 100 metre uzunluğunda bir ızgara sisteminin kurulacağını belirten Murtezaoğlu, "Karadeniz sofrası hamsisiz olmaz. Biz soframızı herkese açmaya, ekmeğimizi, yemeğimizi herkesle paylaşmaya hazırlanıyoruz. Hamsi şenliğimizi bu nedenle önemsiyoruz. Hedefimiz, İzmirli Karadenizliler olarak bir Anadolu kucaklaşmasını gerçekleştirmek. Herkesi şenliğimize bekliyoruz" dedi.
 
Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle Bostanlı Pazar Yeri’nde düzenlenecek etkinliğin konser programı da açıklandı. Karadeniz yöresi ürünleri ve lezzetlerinin yanısıra Karadeniz müziğinin önemli isimlerinin de katılacağı etkinlik kapsamında 20 Aralık Pazar günü Ceyhun Şişmanoğlu, Gizem Memişoğlu, İhsan Aydın ve Serdar Küçük şenlik sahnesinde olacak. Sanatçılara kemençe, tulum ve şenlik ziyaretçilerinin horonu eşlik edecek.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER