Karşıyaka'da Aşure Günü

Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel hale gelen Aşure Günü etkinliği, İzmir’de 64 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Karşıyaka Sivil Toplum Birliği’nin katılımı ile birlikte gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl 39 sivil toplum kuruluşuyla gerçekleşen etkinliğe bu yıl rekor düzeyde katılım olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında tüm İzmirlileri etkinliğe davet etti.

Karşıyaka'da Aşure Günü
Karşıyaka Spor Salonu’nda 23 Kasım 2013 Cumartesi günü saat 12.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleşecek etkinlikte Tolga Sağ, Cem Erdost, Mustafa Özenç ve Lokman sahne alıp, deyişler söyleyecek. Kutsal Muharrem ayının bir hoşgörü içinde gerçekleşecek etkinlikle daha da anlam kazanacağını belirten Başkan Durak, “Anadolu’nun tüm renkleri burada bir arada olacak. Karşıyaka’yı hoşgörünün başkenti yapabilme dileğiyle çıktığımız yolda önemli bir birliktelik sağlıyoruz. Anadolu’nun tüm renkleri bu etkinlik için bir arada hareket ediyor. Hep birlikte olup  matemimizi paylaşacağız. Alevi, sunni ayrımı yapmadan birlik ve beraberlik olacağız. Karşıyaka’da 15 bin kişiye aşure dağıtacağız. Karşıyaka’da sağladığımız birlik tam bir sivil toplum hareketi olacaktır. Buradaki hoşgörü ülkemizin diğer bölgelerine de yayılmasını diliyorum” dedi.
 
Karşıyaka Sivil Toplum Birliği adına grup sözcüsü olarak konuşan Ege Bölgesi Çorum Dernekleri Federasyon Başkan Yardımcısı Kurbani Uçar, “Muharrem orucu Kerbela’dan sonra bizler için matem ayı olarak anılmaya başladı. Tüm acılarımıza rağmen incinsen de incitme felsefesinden yola çıkarak barış ve hoşgörüyü öne çıkarmak istiyoruz. Karşıyaka’da gerçekleştireceğimiz aşure günü etkinliğimizin barış ve hoşgörü anlayışına katkı koyacağına inanıyoruz. Bizleri bir araya getirin, etkinliğimize katkı koyan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Karbele şehitlerini anacağımız, dostluğumuzu ve kardeşliğimizi pekiştireceğimiz aşure gününde tüm Karşıyaka ve İzmirlileri bekliyoruz“ diye konuştu.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER