banner9

Karşıyaka'da Anlamlı Koşu

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım'ın mezarının bulunduğu Karşıyaka, anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Karşıyakalılar hem Atatürk'ü ve annesi Zübeyde Hanım'ı, 'Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu' ile andı. Yüzlerce Atatürk sevdalısı, Karşıyaka İskele'den anıt mezara kadar koştu.

Karşıyaka'da Anlamlı Koşu
Spora büyük önem veren Atatürk ve onu Türk milletine kazandıran annesi Zübeyde Hanım, Karşıyaka Belediyesi tarafından bu yıl 23'üncü kez düzenlenen 'Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu' ile anıldı. Koşu, Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın da katılımıyla Karşıyaka İskele'den başladı. 938'i kayıtlı, her yaştan yaklaşık bin sporcunun hazır bulunduğu koşuda, Yalı Caddesi’ni takip eden sporcular, Girne Caddesi’nden Atatürk Caddesi’ne dönüp, 3.6 kilometrelik parkur sonunda Zübeyde Hanım Kabri’ne ulaştı. Dereceye girenlere madalya ve kupa verildi.
 
3 ÜLKEDEN KATILIM VARDI
 
Yaklaşık 30 farklı kategoride gerçekleşen koşuda, İngiltere, Sudan ve Azerbaycan gibi ülkelerin yanı sıra İzmir'in çevre ilçelerinden sporcular da yer aldı. Engelli sporcuların da bulunduğu koşuda, en küçüğü 10, en büyüğü ise 81 yaşında olan Atatürk sevdalıları madalyalarını aldı. Tekerlekli sandalye ile yarışı tamamlayan Osman Ertöz'e kupasını Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar verdi.
 
YOLUNDAN DÖNMEYECEĞİZ
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Ata’mızı bize kazandıran Zübeyde Ana’ya şükran borçluyuz. Ata’mızın bize emaneti Cumhuriyet’i hep birlikte koruyacağız. Mustafa Kemal Atatürk ve saygıdeğer annesi Zübeyde Hanım’a bir kez daha söz veriyoruz. Rahat uyuyunuz, bugünkü sıkıntılara bakıp üzülmeyiniz. Çocuklarınız sizlerden aldıkları ilham ve güçle, birliğimizi, ülkemizi daima koruyacak, aydınlanma yolundaki rotasından asla sapmayacaktır. Karşıyaka, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında her koşulda, her zorluğa inat koşmaya devam edecektir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2016, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER