Karadeniz'in Kirliliğine Dikkat Çekildi

Ege Karadenizliler Dernekleri Federasyonu 31 Ekim Dünya Karadeniz Günü’nü etkinliklerle kutlarken Karadeniz’in kirliliğine de dikkat çekildi.

Karadeniz'in Kirliliğine Dikkat Çekildi
Basmane Meydanı’ndaki Ege Karadenizliler Dernekleri Federasyonu binasında üye derneklerin başkan ve yöneticileri biraraya geldi. Açıklamada 31 Ekim 1996 yılında Karadeniz’de kıyısı olan ülkelerin Çevre Bakanları’nın Karadeniz’in iyileştirilmesi ve kirlilikten korunması, canlı yaşamın devamı için "Karedeniz Stratejik Eylem Planı" hazırladığı bu günün de BM tarafından Dünya Karadenizliler Günü olarak kabul edildiği hatırlatıldı.
 
Karadeniz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aydın Özyar, Karadeniz için imzalanan uluslararası sözleşmeye ülkemiz de dahil olmak üzere taraf devletlerin uymadığını belirterek, "Karadeniz’e gerek akarsular ve gerekse deniz nakil araçları ile her türlü atık bırakılmaktadır. Yeterli önlem alınmadığından Karadeniz çevresi alabildiğine kirlenmiş, denizde ve çevresinde canlı yaşam büyük tehlike altına girmiştir. Bir yandan nehirlerden gelen kimyasal atıklar, bir yandan da deniz araçlarının bıraktığı atıklar ve bu araçlardan sızan petrol ve kimyasal atıklar, hatta nükleer atıklar, Karadeniz’in doğal özelliğini yok etmiş, yok etmeye de devam etmektedir. Karadeniz’de kıyısı bulunan ülkelerin Karadeniz’in korunması konusunda attıkları imzanın taahhütlerini bir kez daha hatırlatıp, sözleşme tarafı devletlerin ve ülkemizin sorumluluklarını yerine getirmeleri bekliyoruz" dedi.
 
Dernek başkanları horon teperek Karadeniz gününü kutladı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER