Karaciğer Nakilli Naciye Doktor Adayı

Hayatını tehdit eden yüksek kolesterol yüzünden İzmir’de karaciğer nakli olmak zorunda kalan 19 yaşındaki Naciye Dereli artık doktor adayı. Hastane günlerinde dahi test çözerek hazırlandığı üniversite sınavında başarılı olup Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Naciye Dereli, hayallerine kavuşmanın sevinci yaşarken, misyonunu da belirledi. Doktor adayı genç kız, "Şifa bekleyen hastalara umut olmak adına organ bağışı ve organ nakli konusunda elimden geleni yapacağım" dedi.

Karaciğer Nakilli Naciye Doktor Adayı
Karaman’da yaşayan Kübra- Ahmet Dereli’nin iki kızından biri olan Naciye Dereli, kötü kolesterol denilen LDL değerinin normalden çok yüksek olması nedeniyle küçük yaşta hastanelerle tanıştı. Naciye’ye 6- 7 yaşlarındayken ’hiperkolesterolemi’ tanısı konuldu. Çocukluk yaşlarında 100- 110 aralığında olması gereken LDL düzeyi binlere ulaşan, yüksek kolesterol yüzünden dirseklerinde yağ bezeleri çıkan Naciye’nin bu durumuna karaciğerindeki bir protein eksiğinin yol açtığı saptandı.
 
KALP DAMARLARI TIKANDI
 
Yüksek kolesterolün, özellikle kalp damarlarının çevresinde plaklar oluşturarak erken dönemde kalp damarlarının tıkanmasına ve kalp krizi denilen tablonun gelişmesine neden olması yüzünden hayatı tehdit altında olan genç kız ve ailesi yıllarca bu derde çare aradı. Naciye her 15 günde bir Ankara’ya Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne giderek kanının temizlendiği plazmaferez cihazına bağlandı. Bu gidiş gelişlerde hayatını tehdit eden hastalıktan karaciğerinin değişmesiyle kurtulabileceği söylenen Naciye’ye organ nakli önerildi. İyileşme umuduyla büyük sevinç yaşayan Naciye Dereli karaciğer nakli için İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu. Ancak Naciye’nin rahatsızlığının genetik olması genç kızın önüne büyük engel olarak çıktı. Naciye’ye anne, baba ve abla Emine’nin yanı sıra çok yakın akrabalarının verici olamayacağı bildirildi.
 
ÖĞRETMENİ DONÖR OLDU
 
Nakille iyileşmeyi umarken, bir anda verici sorunuyla karşı karşıya kalan Naciye’ye 2012’de 17 yaşında, 11’inci sınıf öğrencisi olduğu Karaman’ın Ermenek İlçesi’ndeki İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi’ndeki beden eğitimi öğretmeni, uzaktan akrabası olan Orhan Dereli gönüllü donör oldu. Yapılan tetkikler sonucunda Orhan Dereli’nin donör olmasında engel bulunmadığı belirlendi ve Naciye ile öğretmeni 3 Mayıs 2012 tarihinde nakil için İzmir Kent Hastanesi’nde ameliyat masasına yattı. Nakli Doç. Dr. Murat Kılıç ve Doç. Dr. Murat Zeytunlu başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Alper, Prof. Dr. Çiğdem Arıkan, Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Zafer Önen ve Dr. Onur Duygu’dan oluşan ekip gerçekleştirdi. Başarılı geçen nakil sonrasında hızla iyileşen öğretmen Dereli ile öğrencisi Naciye Dereli taburcu edildi.
 
DENİZLİ’DE TIP ÖĞRENİMİNE BAŞLADI
 
Mayıs 2012’de nakil için yattığı Kent Hastanesi’nde üniversite sınavlarına hazırlanan, fırsat buldukça hasta yatağında test çözüp tıp fakültesi hayalleri kuran Naciye Dereli, hedefine bir yıl gecikmeyle ulaştı. Nakilden sonra son sınıfı okuyup başarıyla mezun olan Naciye, o yıl girdiği üniversite sınavında istediği puanı alamadı. Bunun üzerine bir yıl yeniden sınava hazırlanan Naciye, 2014 üniversite sınavında Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı, hayalleri gerçek oldu. Şimdi ailesinden uzakta Denizli’de tıp öğrenimine başlayan genç kız, karaciğer nakliyle ikinci hayata başlamış bir hasta olarak önemli bir misyon belirledi.
 
NAKİL HASTALARINA DESTEK VERECEK
 
Nakil bekleyen, nakil olan hastaları çok iyi anladığını, onlara yardımcı olabilmek için çabalayacağını belirten doktor adayı Naciye Dereli, henüz branş konusunda bir karar vermediğini belirterek  şöyle konuştu:
 
"Doktorlarla, hastanelerle çok küçük yaşlarımdan beri iç içeyim. Oralarda hep hasta olarak bulunmuştum. Şimdi doktor adayıyım. Henüz yolun çok başındayım ama şimdi öğrenci ileride de doktor olarak organ nakli ve organ bağışı konusunda elimden geleni yapmaya çalışacağım. Bana yeni hayatın kapılarını hem akrabam hem de öğretmenim olan Orhan Dereli açtı, ona minnettarım. Benim gibi şanslı olmayan, donörü bulunmayan hastalar var. O nedenle organ bağışı çok önemli. Çabalarım organ nakliyle yeni hayat bekleyen hastalara yol gösterici, organ bağışı ve farkındalığını artırma yönünde olacak."
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER