Kampanyalar İkinci El Piyasasını Vurdu

Otomotiv firmaları sıfır araçlarda, yıl sonu nedeniyle ciddi kampanyalar yapınca, birçok ikişi ikinci el aracını satılığa çıkardı. Galerici Cihan Kızılaslan, "Genellikle insanlar, araçlarını satıp sıfırını almaya çalışıyor. Cebinde 20 bin TL’si olan sıfır araca yöneliyor" dedi.

 
İzmir’in Gaziemir İlçesi’ndeki Otokent ve çevresindeki caddelerdeki oto pazarında çok sayıda ikinci el araç satışa sunulurken, alıcı sayısının az olması dikkat çekti. Lüks araçların satışlarının da kredi üzerinden yapıldığını kaydeden Diverso Auto adlı firmanın satış elemanı Mustafa Baz (42), "Sektör olarak aslında, krediyle ayakta duruyoruz. Faiz oranları düştüğünde bizim sektörümüz de hareketleniyor. Yıl sonunda yapılan kampanyalar lüks sınıf araç satışı yapan galerileri olumsuz etkiliyor. Piyasada nakit sıkıntısı söz konusu, bu da olumsuz etkiliyor" dedi.
 
İkinci el piyasasının durgun olduğunu söyleyen galerici Cihan Kızılaslan (40) da "Piyasa çok durgun, sıfır araçlarda ciddi kampanyalar var. Bu nedenle ikinci el araçlar fiyatları uygun olmasına rağmen satışımız yok. Satılmak istenen çok fazla araç var, ancak satılan araç sayısı az. Genellikle insanlar, araçlarını satıp sıfır araç almaya çalışıyor. Cebinde 20 bin TL’si olan sıfır araca yöneliyor. Daha çok 15- 20 bin TL ve altındaki araç satışları oluyor. Bu rakamın üstüne çıkıldığında sıfır araca yöneliniyor" diye konuştu.
 
Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen bazı kişilerin de 18 bin TL parayı ödeyebilmek için araçlarını satışa çıkardığı belirtildi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER