Kaloriferi Kısın, Evde Kilo Verin

İzmir Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Fatma Baysal, kış aylarında kaloriferlerin 20 derece sıcaklığa indirilerek kilo verilebileceğini söyledi.

Kaloriferi Kısın, Evde Kilo Verin
Diyetisyen Fatma Baysal, insanlarda beyaz ve kahverengi yağ hücrelerinin bulunduğunu belirterek, bu hücrelerin farklı görevleri olduğunu belirtti. Kahverengi hücrelerin kalori yakarak vücudu ısıttığını anlatan Baysal, "Beyaz yağ hücreleri ise sadece depolama ile görevli. Soğuk ülkelerde yaşayan insanlar da kahverengi yağ hücrelerinin daha fazla olduğunu görüyoruz. Doğal bir şekilde kalori harcıyorlar, vücudu ısıtıyorlar. Oldukça fazla kalori yaktıkları için, kahverengi yağ oranı yüksek olan insanların metabolizma hızları da yüksek oluyor. Kilo vermeleri daha kolaylaşıyor" dedi.
 
"20 DERECE YETERLİ"
 
"Kaloriferleri sonuna kadar açmayın, vücudu fazla sıcağa alıştırmayın" diyen Fatma Baysal, "Böyle olursa yağ hücreleri de sıcağa alışıyor. Kışa adapte olmamız gerekli. Evdeki kalorifer ayarını ne hasta olacak kadar kısın, ne de şortla gezecek kadar yükseltin. Kış ayını, kış gibi yaşamalıyız. Evlerde ortalama 20 derece sıcaklık yeterlidir. Soğuktan iyi şekilde korunarak yapılan yürüyüşlerin yağ yakıcı ve beyaz yağ hücrelerini bej rengine dönüştürücü özelliği var" diye konuştu.
 
YENİDEN ÜRETİLMİYOR
 
Vücuttaki kahverengi yağ hücrelerinin çocukluktan, yetişkinliğe geçildiği sırada azaldığının belirlendiğini kaydeden Diyetisyen Baysal, “Kahverengi yağ hücreleri zamanla beyaz yağ hücrelerine dönüşerek işlevini yitiriyor ve hiçbir şekilde yeniden oluşturulamıyor. Sadece boyun ve leğen kemiği çevresinde bu hücrelere rastlanıyor. Yaşam şartları ve fazla kalori alımı depo edilen yağı artıyor. Bilim adamları kahverengi yağ hücrelerini arttırabilmek için neler yapılabileceğini araştırdı. Bunun sonucunda soğuk ile temasın beyaz hücreleri kahverengi olmasa da bej renkli hücrelere dönüştürdüğünü ortaya çıkardı. Bölgesel fazlalıkları olan kişilerde yağ oranının fazla olduğu bölgelere soğuk masaj uygulanması veya soğuk bir yürüyüşün bu hücreler üzerinde olumlu bir etki yaptığı keşfedildi. Ayrıca günde 2 bardak yeşil çay içmenin ve yine günde bir tatlı kaşığı zerdeçal yemenin vücutta yağ hücrelerini bej rengine çevirdiği görüldü" dedi.
 
“ÇOCUKLARINIZI KIŞA ALIŞTIRIN"
 
Ailelerin çocuklarını aşırı sıcaktan ve soğuktan korumaları gerektiğini belirten Fatma Baysal, “Aileler çocuklarını kış aylarında sıkı sıkı giydiriyorlar, kaloriferi sonuna kadar açarak sıcağa alıştırıyorlar. Çocuklardaki kahverengi yağ hücreleri zaten yüksek. Onları sıcağa maruz bırakarak bu hücreleri etkisiz hale getiriyoruz. Çocukları hasta olmayacak şekilde kışa alıştıralım. Bırakın sokakta, parkta oynasınlar, hasta olacak diye korkmayın. Kahverengi yağ hücreleri olabildiğince kalsın" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER