banner9

Kadınlar Haklarını Öğreniyor

İzmir’in Aliağa ilçesinde başlayan Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı kapsamında kadınlara yasal hakları öğretiliyor.

Kadınlar Haklarını Öğreniyor
 
İzmir Kent Federasyonu’na bağlı Aliağa İzmirliler Derneği tarafından kadınlara yönelik Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) oturumları başladı. Toplamda 16 hafta sürecek olan, kadınların hak bilinci ve kişisel güçlenmesini hedefleyen programda temel olarak kadınların yasal hakları konusunda bilgilenmesi ve farkındalık oluşturması amaçlanıyor. KİHEP, başladığı günden bu yana toplamda 650’ye yakın grup çalışmasıyla 13 bin kadına ulaştı. 16 hafta boyunca, haftalık 3-4 saat süren oturumlarda, kadının insan hakları, anayasal haklar ve medeni hakları ile kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet, şiddete karşı stratejiler, kadının ekonomik hakları, iletişim, toplumsal cinsiyet rollerine duyarlı çocuk eğitimi ve çocuk hakları, kadın ve cinsellik, kadın ve doğurganlık hakları, kadın ve siyaset, feminizm ve kadın hareketi, kadın örgütlenmesi gibi konular ele alınıyor.
 
Aliağa İzmirliler Derneği Başkanı Duygu Çırak bu projenin hem ülkemizde, hem yurtdışında uygulandığını söyleyerek "Bu eğitimde kadının yasalardaki hakları, toplumsal eşitsizliği gibi konulara değiniliyor. Üç hafta önce başlayan grup toplantıları toplam 16 hafta boyunca devam edecek. Proje sonunda bütün katılımcı kadınlarımıza sertifika verilecek. Bu kadınlarımız, daha sonra isterlerse KİHEP eğitimci programına da katılarak eğitimci olabilecek. Eğitimcilerimiz bu işi ücret almadan, gönüllü olarak yapıyorlar. Programın faydalı olabilmesi için eğitimcilerimiz katılımın sınırlı sayıda tutulmasını istiyor. Biz de buna göre katılımcı sayımızı 20 ile sınırladık. Programın tamamı şubat ayında sona erecek. Bundan sonra diğer etkinlik ve projelerimizi hayata geçireceğiz" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER