'Kadın değişir, toplum değişir'

İlkokul öğretmeni Zeliş Kurt, görev yaptığı köy ve çevre köylerdeki kadınları tiyatroyla tanıştırıyor. “Kadın Değişir, Toplum Değişir” sloganıyla tek başına kadınların hayatına dokunmaya çalışan ilkokul öğretmeni Zeliş Kurt, köylü kadınları geçtiğimiz günlerde de “Kadının Adı Var” tiyatrosuna götürdü.

'Kadın değişir, toplum değişir'

İzmir’in Menemen ilçesindeki Haykıran Köyü’ndeki Haykıran Adem Saatçi İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Zeliş Kurt, Haykıran Köyü, Belen Köyü, Hasanlar Köyü, Doğa Köy, Yanık Köy kadınlarını "Kadının Adı Var" tiyatrosuna götürerek onları tiyatro ile tanıştırdı. Köyünde "Kadın Değişir, Toplum Değişir" projesi başlatan Zeliş Öğretmen’in projesine; Doğaköy İlkokulu, Huriye Mehmet Akçasakız İlkokulu, Egekent2 Ortaokulu da katılarak bu okulların velileri de Zeliş Öğretmen ile beraber tiyatro oyununa gittiler.

Kadınlarla fark yaratın

Kadınların yaşamlarına dokunduğunuz zaman fark yaratabileceğinizi söyleyen Zeliş Öğretmen, “Yılda bir kere kadınlar gününde kadınları hatırlıyoruz. Kadınları toplumda var etmek istiyorsak, bir günden fazlasını, sözlerden de öteye geçmemiz gerekiyor. Ben kendi çevremdeki kadınlar için çabalıyorum. Herkes bunu yaptığında ‘Kadın Değişir, Toplum Değişir’ dedik, projemizin adını da böyle koyduk. Tiyatro başta olmak üzere köy kadınlarını sanatsal ve kültürel etkinliklerde yer alması için bundan sonra da elimden gelen gayretin göstereceğim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2018, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER