Kabasoğan Mescidi Oldu

İzmir’in Konak İlçesi’ndeki Hurşidiye Camisi’nin adı, yerel bir araştırmacının elde ettiği bulgular doğrultusunda değiştirildi, Kabasoğan Mescidi ismi verildi.

Kabasoğan Mescidi Oldu
 
Yerel bir tarih araştırmacısı, Konak İlçesi’nde Hurşidiye Mahallesi’ndeki, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait Hurşidiye Camisi’nin önceki adının Kabasoğan Mescidi olduğunu belirledi. Bunun üzerine burasının eski adıyla anılması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvurdu. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de 19. yüzyılda Kabasoğan ailesi tarafınan hayır amacıyla yapılan ibadethane ile ilgili olarak İzmir İl Müftülüğü’nden bilgi istedi. Müftülük, caminin eski adının Kabasoğan Mescidi olduğunu belirtti. Vakıf kayıtlarının buna göre düzeltilmesinin ardından, İzmir İl Müftülüğü, Hurşidiye Camisi’nin tabelasını Kabasoğan Mescidi olarak değiştirdi.
 
Bu değişiklik çevrede yaşayanlar tarafından önce yadırgansa da nedeni öğrenilince bu duruma hak verilip benimsedi. Bugüne kadar çevredeki adres tariflerini Hurşidiye Camisi’ne göre yaptıkları belirten esnaf ise "Bizler için alışmak kolay olmayacak. Ancak bir hata düzeltildi ve cami gerçek adına kavuşmuş oldu" dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 08:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER