banner9

Japonlara Türk Lezzetleri Sunulacak

Türk gıda ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında tanıtılması amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri tarafından hayata geçirilen Turquality Projesi’nin ikinci basın lansmanı ve tadım ekinliği 24 Kasım’da Tokyo Conrad Otel’de gerçekleştirilecek.

Japonlara Türk Lezzetleri Sunulacak
Ege İhracatçı Birlikleri Turquality Projesi’nin ilk tadım etkinliğinde, Michelin Yıldızlı Şef Akihiko Murata tarafından Türk gıda ürünleri ile, Japon damak tadına uygun olarak hazırlanan 5 farklı tarif davetlilere tattırılmış, Kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzümden oluşan aşure tarzı mitsumame büyük beğeni toplamıştı. Bu defa, etkinlikte öncelikle Japonya’da çok ünlü olan Şef Toru Okuda tarafından geliştirilen, Japon damak zevkine uygun 5 tarif, davetlilere sunulacak, ardından Chef Yoroizuka ve Tsujiguchi’nin tarifiyle kuru meyveli dondurma ve aromalarla zenginleştirilmiş Türk kahvesi ikram edilecek.
 
Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında tanıtılmasına yönelik Turquality Projesi; Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Turquality Projesi bundan sonraki süreçte farklı etkinliklerle devam edecek. Proje kapsamında; özellikle Birlik çalışma alanında yer alan kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru domates, zeytinyağı, defne, kekik, adaçayı, makarna, bulgur, susam, buğday gibi ürünlerin tanıtımı yapılıyor.
 
Tarım ve gıdanın, bütün dünya için stratejik değeri giderek artan sektörler olduğuna işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Türkiye’nin, 60 milyar dolara yakın üretim hacmiyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7’nci büyük gıda üreticisi olduğunu, Türkiye’nin tarım ve gıda ürünleri ihracatının yaklaşık yüzde 15’inin İzmir tarafından gerçekleştirildiğini, bu oranı arttırma çabası içinde olduklarını kaydetti.
 
Ege’de yetiştirilen üzüm, incir, pamuk, kuru meyve, zeytinyağı, hububat, yaş meyve, aromatik bitkiler ve tütünün dünyanın en kaliteli ürünleri olduğunu anlatan Ünlütürk, "Ayrıca, kayısı, greyfurt, limon, turşu, kuru domates, buğday, bulgur gibi Japonya’nın ilgisini çekeceğine inandığımız ürünlerde de bölgemiz nitelikli üretim gerçekleştiriyor. Japonya’nın 1 trilyon dolara ulaşan ithalatında Türkiye’nin payı son derece düşük. İki ülke halklarının birbirine karşı sevgisi ise üst düzeyde. Projemiz kapsamında yapılan ve yapılacak etkinliklerin, ülkelerimiz arasındaki gönül bağını artıracağını ve bunun ticari ilişkilerimize olumlu yansıyacağına inanıyoruz. İhracatımızı arttıracak potansiyeli harekete geçireceğiz" diye konuştu.
 
Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi A. Bülent Meriç’in de etkinliğe katılacağı ve konuşma yapacağı bildirildi.
 
Ege lezzetlerinin Uzakdoğu sofralarında daha fazla yer almasını amaçlayan Turquality Projesi 31 Aralık 2015 tarihinde Ekonomi Bakanlığı’nın onaylamasıyla ivme kazandı. Bu tarihten sonra ilk aşamada, Japonların, özellikle kadınların sık başvurduğu ünlü yemek tarifi sitesi COOKPAD’te Türk Mutfağı oluşturuldu. Japon damak tadına uygun 40’a yakın Türk mutfağından seçme yemek tariflerini siteye eklendi. Ayrıca www.discoverturkishfood.com isimli web sitesi oluşturuldu ve Japon dilinde yayına başladı. Japonya ve Güney Kore pazarlarında Türk gıda ürünlerinin tanıtımı için yürütülen Turquality Projesi kapsamında bugüne kadar yapılanen önemli çalışmalarımızdan bir diğeri, Türk gıda ürünleri ile Japon damak tadına uygun tarifler geliştirilmesi oldu.
 
Turquality Projesi’nin basın lansmanı ve tadım ekinliğine Japon tarafından basın mensupları, bloggerlar, gıda ithalatı yapan firmaların yetkilileri ve otel zinciri yetkilileri katılacak, Türk tarafından Tokyo Büyükelçisi A. Bülent Meriç, Tokyo Ticaret Müşaviri S. Mete Özbalaban, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Hububat Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Moiz Hemsi, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Eli Alharal, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, Şube Müdürleri Serap Ünal, Barış Öztürk ve Uzman Yardımcısı Tümay Çetiner katılacak.
 
Türkiye, 2015 yılında tanıtımı yapılan ürünlerden Japonya’ya bu ürünler kapsamında 89 milyon 185 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu ihracat rakamının yüzde 40’lık dilimi olan 35 milyon 155 bin dolarlık tutar Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER