İZTO Vakfı'nda Neler Oluyor?

Erol Yaraş yazdı: Bugünlerde Ekonomi Üniversitesi’nden dolayı birkaç yüz milyonluk bütçeye sahip olan vakıfta olağanüstü bir hareketlilik var.

İZTO Vakfı'nda Neler Oluyor?

EROL YARAŞ YAZDI...

İzmir Ticaret Odası’nın bir vakfı var. İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı adında.

Bu vakıf yıllar önce üyelerine ve ailelerine eğitim ve sağlık desteği versin diye kurulmuş. 

Yıllardır atıl gibi duran bu vakıf, bünyesinde Ekonomi Üniversitesi’ni kurunca adından söz ettirir oldu. 

Yıllarca bu vakfın Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı Ekrem Demirtaş yapıyor. 

Gittikçe büyüyen, gelişen Ekonomi Üniversitesi; adında olduğu gibi bu yıllarda ekonomik açıdan da altın yıllarını yaşıyor.

Bugünlerde Ekonomi Üniversitesi’nden dolayı birkaç yüz milyonluk bütçeye sahip olan vakıfta olağanüstü bir hareketlilik var.

235 üyesi olan vakıfta hızlı bir vekalet toplama süreci gerçekleşiyor. Gerekçe; Aralık ayında yapılacak olan olağanüstü kongreyle düşünülen tüzük değişikliğini yapmak. Tabii yazmama gerek yok… Bu operasyonu kimin düşündüğünü hepiniz anladınız. Özetle bir “Demirtaş organizasyonu.”

Tüzükte ne gibi bir değişiklik olacak derseniz; birinci madde, yeni üye alımı. Şimdi burada bir nokta koyalım ve neden yeni üye alma gereği hissedildi, onu açalım.

Ekonomi Üniversitesi’nin kuruluşunda büyük emeği olan Necmi Çalışkan’a bu tüzük değişikliğinin altında nasıl bir senaryo olabilir diye sordum.

İZTO’yu çok yakından tanıyan Çalışkan konuyu şöyle açtı; “Bu tüzük değişikliğini iyi anlayabilmek için vakfın yönetimsel şemasını iyi bilmek gerekir. İzmir Ticaret Odası yönetimine hakim olan grup aynı zamanda vakıf yönetiminde de söz sahibi oluyor, bugün vakıf demek Ekonomi Üniversitesi demek.

Çünkü vakfın yönetim kurulu şöyle seçiliyor.

11 yönetim kurulu üyesinin 6’sı İzmir Ticaret Odası organlarınca ve yönetim kurulu tarafından atanıyor. Diğer 5 kişi de vakıf üyelerinden seçiliyor. Bu 11 kişilik yönetim kurulu da üniversiteyi yönetecek mütevelli heyetini atıyor. Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere; bu yıl ilk defa Ekrem Demirtaş’a ciddi bir rakip çıkıyor, Mahmut Özgener. Yani anlayacağınız Ekrem Bey’in seçimleri kaybetmesi söz konusu olabilir.

Böyle bir durumda Ekrem Bey’in elinden yalnız oda gitmeyecek, vakıf bünyesinde olan Ekonomi Üniversitesi’ndeki koltuk da gidecek.

Size 2009 yılından bir örnek vereyim. Ekrem Bey o yıllarda da tüzük değişikliği yapmak istemiş ve başaramamıştı.

Bu sefer kendisini sağlama almak istiyor. Yapacağı değişiklikle yeni alacağı üyeler normal olarak da kendisine yakın isimlerden oluşacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra vakıf senedini yeniden düzenlemek adına yeni bir genel kurul yapılacak, bu toplantıda da vakfı Ticaret Odası’nın etkinliğinden kurtaracak değişiklikler gerçekleştirilecektir. 

Bu ne anlama geliyor; Ekrem Demirtaş oda seçimlerini kaybetse bile üniversiteyi ömür boyu yönetme yetkisini ele geçirmiş olacak.’’

Necmi Çalışkan’ın anlattıkları bana çok mantıklı geldi. Şurada seçimlere 3 ay kalmışken yangından mal kaçırırcasına yapılan olağanüstü toplantının başka bir anlamı olamaz.

Bu arada şunu da ekleyeyim Demirtaş yönetimi yeni bina bittiği için eski oda binasını 10 yıllığına kira bedeli almadan Ekonomi Vakfı’na devretti. Eski binadaki odasını hala boşaltmış değil. Yeni binanın 6. kattındaki ofisini de Mert Pala’ya kiralamış.

Seçimlere kadar daha bakalım İzmir Ticaret Odası’nda nelere şahit olacağız. 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2017, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER