İZSİAD Üyelerine 'Destek' Bilgilendirmesi

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD) düzenlediği geleneksel çarşamba toplantılarının mayıs ayı konuğu, KOSGEB İzmir Kuzey Müdürü Özgür Armaneri oldu. İZSİAD üyelerine seslenen Armaneri, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve girişimcilere sağlanan destek başlıkları, destek alt ve üst limitleri, oranları, mevzuat hakkında bilgi verdi; bazı örnek uygulamaları da tanıttı.

İZSİAD Üyelerine 'Destek' Bilgilendirmesi
Destek programlarında hedef kitlenin; çalışan sayısı 250’nin altında olan, net satış hasılatı veya mali bilançosu maksimum 40 milyon TL olan, Bakanlar Kurulu’nca desteklenmesi uygun bulunan sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler ve yeni girişimciler olduğunu söyleyen Armaneri, "KOSGEB destekleri üç ana başlık altında veriliyor: KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği kapsamında sağlanan destekler, Kredi Faiz Desteği Yönetmeliği kapsamında sağlanan destekler ve laboratuvar test-analiz destekleri. Bunları dair ayrıntılı bilgi, resmi internet sitemizde mevcut" dedi.
 
GİRİŞİMCİLERE 100 BİN TL’YE KADAR DESTEK
 
Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere yönelik eğitim ve destek programları hakkında da bilgi veren Armaneri, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimiö düzenlediklerini kaydetti. Burada hedef kitlelerinin, gençler, kadınlar ve üniversite öğrencileri olduğunu ifade eden Armaneri, eğitimlerin ücretsiz olduğunu, ’Katılım Belgesi’ alanların KOSGEB Yeni Girişimci Desteği’ne başvuru hakkı kazandığını vurguladı. Armaneri, girişimcilere, 50 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar da geri ödemeli destek sağlandığını hatırlattı.
 
Genel Destek Programı hakkında da bilgiler veren Armaneri; yurt içi fuar desteğinden yurtdışı iş gezilerine, tanıtımdan nitelikli elemana, tasarımdan enerji verimliliğine toplam 15 konuda, üst limitleri 10 bin TL ile 30 bin TL’yi bulan destekler sağladıklarını söyledi.
 
Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı’nı da anlatan Armaneri, büyüme potansiyeline sahip KOBİ’lerin İMKB’de işlem görmesini ve sermaye piyasalarından fon temin edebilmesini sağlamayı hedeflediklerini kaydetti. Bu alanda da destek miktarı üst limitinin 100 bin TL olduğunu sözlerine ekledi.
 
ÜÇ YENİ DESTEK PROGRAMI
 
Armaneri son olarak, güncel bir proje teklif çağrısı da yaptı. KOBİGEL’de üç yeni destek programı açıldığını belirten Armaneri; Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme projelerinde destek üst limitinin 600 bin TL, Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi projelerinde destek üst limitinin 250 bin TL ve KOSGEB Destekli Girişimlere İvme projelerinde destek üst limitinin 250 bin TL olduğunu açıkladı. Destek programlarına hangi işletmelerin başvurabileceğine ve desteklenecek proje giderlerine dair bilgilerin, KOSGEB’in resmi internet sitesinde bulunduğunu belirten Armaneri, başvuru sürecinin ise 30 Mayıs - 1 Temmuz tarihleri arası olduğunu söyledi.
 
Armaneri’ye teşekkür eden İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, KOBİ’lerin, ekonominin kaldıraç kuvveti olduğunu vurguladı. Bir ülkede ne kadar çok KOBİ ve ne kadar mutlu KOBİ sahibi varsa, o ülkede mutluluk, huzur ve refahın o oranda yüksek olduğunu kaydeden Küçükkurt, verdiği bilgiler nedeniyle Özgür Armaneri’ye teşekkür etti, plaket sundu.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER