banner9

İzmirliler Atatürk İçin Yürüdü

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 78. ölüm yıl dönümünde İzmir yine tek yürek oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel 10 Kasım yürüyüşüne onbinler katıldı. İzmirlilerle birlikte yürüyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kimse karanlıktan çıkış için başka yollar, başka formüller aramasın, anlatmasın; kafaları karıştırmaya çalışmasın! Bizim aydınlık yolumuz Atatürk, umudumuz cumhuriyettir" diye konuştu.

İzmirliler Atatürk İçin Yürüdü
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 9. kez düzenlediği “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” yine büyük bir katılıma sahne oldu. Aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ile milletvekilleri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu onbinler, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle Alsancak Limanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği korolarının seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği şarkılara meydanı dolduran İzmirliler de eşlik etti. Sokak sanatçılarının 10 Kasım’a özel canlandırdığı etkileyici performanslar ise çok beğenildi.
 
Karanlığı ve taassubu değil, bilimi ve sanatı seçti
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada, “Özgürlüğün, demokrasinin, cumhuriyetin ve Mustafa Kemal’in kenti İzmir, her 10 Kasım’da olduğu gibi, O’na olan inanç ve bağlılığını; birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu, bugün bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyor” dedi. Başkan Kocaoğlu, gerçekleştirilen yürüyüşün, sadece bir anma değil, büyük bir vefanın, minnetin ve bağlılığın da ifadesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
 
“Kahraman bir komutanı, yiğit bir halk önderini, usta bir diplomatı ve gerçek bir devrimciyi anıyoruz bugün. Anıyoruz, arıyoruz ve çok özlüyoruz. Adalete ve özgürlüklere olan sarsılmaz inancını özlüyoruz mesela.. Minnet ve şükran duygularımız kartopu gibi çoğalıyor her geçen yıl biraz daha. Karanlığı ve taassubu değil, bilimi, sanatı ve aydınlığı seçtiği, en sıkıntılı anlarda bile umudun, cesaretin yitirilmemesi gerektiğini bize öğrettiği; ‘Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim’ dediği için mesela.. Yolumuzu, her biri ciltlerle anlatabilecek kadar önemli vecizeleriyle aydınlatıyoruz: ‘Hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım akıl ve ilimdir’ cümlelerini hiç aklımızdan çıkarmıyoruz mesela.. En çok da ‘Yurtta ve dünyada barış’a olan inancını özlüyoruz bugün. İstiklale, istikbale, hürriyet olan bağlılığını..”
 
 
"Çakma değil, gerçek Atatürkçülere ihtiyaç var"
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlığın, tutkunun, inancın, umudun, özgürlüğün, adaletin yol göstericisi olduğunu ve bıraktığı büyük mirası, titizlikle korumak, geliştirmek gelecek kuşaklara onurla teslim etmeyi görev bildiklerini ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti:
“Herkes duysun, anlasın artık! Bu ülkenin sözde değil özde, çakma değil gerçek Atatürkçülere ihtiyacı var. Kimse karanlıktan çıkış için başka yollar, başka formüller aramasın, anlatmasın; kafaları karıştırmaya çalışmasın! Bizim aydınlık yolumuz Atatürk, umudumuz cumhuriyettir. Ve canımız pahasına korumak zorunda olduğumuz en büyük mirasımız. Yaşadıkça yaşatacağız Atamızı. O bir ışık.. Asla sönmeyecek. Ve açtığı bu yoldan kimse dönmeyecek."
 
Başkan Kocaoğlu, sözlerini Behçet Kemal Çağlar'ın "Nöbetçi Millet" şiirinden dizelerle noktaladı.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER