İzmirliler 'Adalet Sizsiniz' Dedi

Konak Belediyesi'nin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri kapsamında İzmirlilerle buluşan usta sanatçılar Rutkay Aziz ve Taner Barlas, 'Adalet, Sizsiniz' oyunu ile ayakta alkışlandı.

İzmirliler 'Adalet Sizsiniz' Dedi
Konak Belediyesi’nin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan 'Adalet, Sizsiniz' oyunu ile perdelerini açtı. Ümit Denizer'in kaleme aldığı ve usta oyuncular Rutkay Aziz ile Taner Barlas'ın rol aldığı tiyatro oyunu Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde sahneledi. Davetiyelerin ücretsiz olduğu Cevdet Kudret Edebiyat Ödüllü oyuna tiyatroseverler yoğun ilgi gösterdi. Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın sahne performanslarıyla göz doldurduğu oyunu Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir davetli gurubu izledi. Davetiyeleri günler öncesinden tükenen oyun için Avni Anıl Salonu’na ek sandalyeler yerleştirildi. Salona giremeyenler için de sanat galerisine barkovizyon kurularak oyun canlı olarak izletildi.
 
 
USTA OYUNCULAR GÖZ DOLDURDU
 
Muhsin Ertuğrul'un yazılarına 'Perdeci' imzasını atmasından esinlenerek, 'Perdeci Oyuncuları' adıyla sahneye çıkan Rutkay Aziz ve Taner Barlas, M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkum ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkum ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkum ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri üzerinden yargının siyasallaştığını gözler önüne seren üç olayı sahneye aktardı. Metin Deniz'in imzasını taşıyan sahne tasarımının da büyük beğeni topladığı oyunun aynı zamanda yönetmenliğini de üstlenen iki usta oyuncu, oyun sonunda izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.
 
 
SUSKUNLUĞA YER YOK
 
İki usta oyuncunun performanslarıyla devleştiği 'Adalet, Sizsiniz' oyunu sanatçı Rutkay Aziz’in, “İstiklal, istikbal ve hürriyet ancak adaletle gerçekleşir. Adalet, sizsiniz. Suskunluğa yer yok” sözleriyle son buldu. Oyun sonunda teşekkür için sahneye çıkan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, sanatçılara çiçek takdim etti. Oyunun oynandığı gün dava süreçleri devam eden gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün duruşmasının yapıldığını hatırlatan Başkan Pekdaş, tıpkı 'Adalet, Sizsiniz’ oyununda olan olaylar gibi tarihi bir gün yaşandığını söyledi. Türkiye'nin zor ve acı günlerden geçtiğini dile getiren Pekdaş, "Adalete en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün Can Dündar ve Erdem Gül'ün davası vardı. Bugün de tarihte yaşanan örneklere benzer bir gündü. Kapalı bir duruşma yapılsın istendi, Cumhurbaşkanı soruşturmaya müdahil oldu ama duruşmada direnen insanlar vardı ve kapalı duruşma yapamadılar. İnsanlar susmadı ve bundan sonra da susmamak gerekiyor” dedi. Pekdaş, her iki usta ismi İzmir'de konuk etmekten duydukları mutluluğu dile getirerek, sergiledikleri başarılı oyunculuktan ötürü tebrik etti. 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER