banner9

İzmirli Vekillerden Ortak Başarı

FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle kapatılan vakıf üniversitelerinden İzmir ve Gediz üniversiteleri için dün gece hareketli saatler yaşandı. TBMM'deki torba yasa görüşmelerinde başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere İzmirli milletvekillerinin girişimiyle iki üniversite, isimleri değiştirilip devlet üniversitesi haline getirildi.

İzmirli Vekillerden Ortak Başarı

TBMM'de, ÖTV bedellerinden proje bazlı teşvik uygulamalarına kadar çeşitli konuları kapsayan torba yasa tasarısına İzmirli milletvekilleri damga vurdu. Görüşmeler sırasında AK Parti, CHP, MHP ve HDP'li vekillerin ortak çabasıyla İzmir akademik camiası için önemli bir gelişme yaşandı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatı sonrası yaşanan hareketlilikte vekilleri kapatılan üniversitelerden Gediz Üniversitesi'nin Bakırçay Üniversitesi, İzmir Üniversitesi'nin de Demokrasi Üniversitesi olarak yeniden isimlendirilip, devlete bağlı olarak eğitim vermesi için teklif verildi. Teklif torba tasarıya dahil edildi ve tasarının yasalaşmasıyla birlikte İzmir'in 2 yeni devlet üniversitesi olmuş oldu.

İşte İzmirli vekillerin o teklifi;

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2016, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER