'İzmirli Esnaf Borç İçinde'

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, esnaf ve sanatkarların uzun zamandır ekonomik kriz içinde bulunduğunu, iktidarın harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Tanrıkulu, İzmir’de 2014’ün ilk 8 ayında 4 bin 455 esnafın meslek odasında kaydığını sildirdiğini, ilk 7 ayda 283.3 milyon TL tutarındaki 24 bin 463 senedin protesto olduğunu, icra dosyalarının arttığını ve 10 fabrikanın kapandığını söyledi.

'İzmirli Esnaf Borç İçinde'
 
Tanrıkulu, uzun zamandır piyasada giderek artan bir durgunluk ve nakit sıkıntısı olduğuna dikkat çekti. Kredi kartlarındaki taksit sınırlamasının da esnaf ve sanatkarların satışlarını olumsuz etkilediğini, eşit olmayan rekabet koşullarından esnaf ve sanatkarların senet ve çeklerin ödenmediğini, satış ve ciroların da gün geçtikçe gerilediğini belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verilerine göre takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi endeksi 2010 yılından 2013 yılı sonuna kadar ancak yüzde 19 artarken, 2014 yılının Temmuz ayında ise 2013 yılı Temmuz ayına göre yüzde 2.3 arttığını dile getiren Tanrıkulu, “Bu endekste gıda ve içecek sektörü perakende satış hacmi ise 2013 yılı Temmuz ayından 2014 Temmuz ayına kadar ancak yüzde 3.2 artmıştır. Ses ve görüntü cihazları, hırdavat, boya ve cam, elektrikli ev aletleri, mobilya gibi sektörlerde ise bir önceki yıla göre satış hacimleri endekslerinde artış söz konusu değildir. Rakamlar da göstermektedir ki; esnaf ve sanatkarımızın satışları önceki yıla göre düşmüş ve içinde bulundukları girdabın göstergesi haline gelmiştir" dedi.
 
PROTESTOLU SENETLER ARTTI
 
Tanrıkulu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu istatistiklerine göre ise, 2005 ile 2014’ün ilk 6 ayı arasında toplam 1 milyon 220 binin üzerinde esnaf ve sanatkarın konfederasyondan kaydını sildirdiğine dikkat çekti. Bunların başında bakkallık, bayilik, lokantacılık, pazarcılık gibi esnaf grupları geldiğini, bunların yanısıra maddi durumu iyi olmadığı için kaydını sildiremeyen binlerce esnaf olduğunu belirten Tanrıkulu “İzmir’de Ağustos 2014’te 424 esnaf kaydını sildirdi. Ocak-Ağustos döneminde kaydını sildiren esnaf sayısı ise 4455’e çıkmıştır. Esnaf ve sanatkarımızın ekonomik durumunu gözler önüne seren bir başka gösterge ise protestolu senet sayısıdır. Türkiye genelinde 2014 yılının ilk 7 ayında protesto edilen senet sayısı daha şimdiden 563 bini geçmiş, tutar olarak ise 4.2 milyar TL’ye ulaşmıştır. İzmir’de 2014 yılının ilk 7 ayında protesto edilen senet sayısı 24 bin 463’tür. 2013 yılı ilk 7 ayında bu rakam 24 bin 442’ydi. Tutar olarak baktığımızda ise; 2013 yılı ilk 7 ayında 280 milyon TL’lik protesto edilmiş senet bulunmaktayken, 2014 yılında bu rakam 283.3 milyon TL’ye çıkmıştır. Karşılıksız çek sayısı da 2014 yılının ilk 7 ayında 367 bin 440’a yükseldi" diye konuştu.
 
İCRA DOSYLARINDA ARTIŞ
 
Döviz kurlarındaki oynaklık ve son zamanlardaki artışın esnaf ve sanatkarı mağdur ettiğini, maliyet artışlarını satış fiyatlarına yansıtamadıklarından zararlarının arttığını belirten Tanrıkulu, "Maliye Bakanlığı verilerine göre İzmir, bu yılın ilk yarısında devlet kasasına 18.8 milyar lira vergi ödemiştir. Bu vergi ödemelerinde borcuna sadık kalan İzmirli esnaf ve sanatkarımızın payı büyüktür. Ancak buna karşın aynı dönemde İzmir’in devletten aldığı kaynak 4.6 milyar lirada kalmıştır. Piyasalardaki durgunluk ve ekonomi yönetimindeki başarısızlık yüzünden Türkiye genelinde 2003 yılında 9 milyon 305 bin olan icra dosya sayısı, 2013 yılında 21 milyon 838 bine yükselmiştir. İzmir’de sadece 2013 yılında açılan icra dosya sayısı 450 bin adettir ki, bu rakam 2012 yılında 430 bin adetti. Esnaf ve sanatkarımız borç içinde bankaların eline ve vicdanına terk edilmiş, birçoğunun bankalara olan borcundan dolayı malına el koyulmuş ve icradan satışa çıkarılmıştır. İcra takibindeki ortalama borç miktarının; mikro işletmelerde 21 bin TL, küçük işletmelerde 88 bin TL, orta ölçeklilerde ise 411 bin TL düzeyindedir" dedi.
 
İKTİDAR İVEDİLİKLE ADIM ATMALI
 
Geçen yıl 73 fabrikanın icradan satışa çıkarıldığına, bu yılın ilk yarısında ise sayının 95’e yükseldiğine dikkat çeken Tanrıkulu, "Satışa çıkarılan fabrikaların 10 tanesi de İzmir’de bulunmaktadır. Yine geçtiğimiz yıl 685 işyeri icradan satılıkken, bu yılın ilk yarısında bu rakam yüzde 32 artışla 906’ya yükselmiştir. Kısacası bankalar gayrimenkul zengini olurken, esnaf ve sanatkarımız her geçen gün daha da zor günler yaşamaktadır" dedi.
 
Tanrıkulu, esnaf ve sanatkara ağır darbe vuran alışveriş merkezleri (AVM) ve hipermarketlerin adeta yabani bir bitki gibi çoğalmaya devam ettiğini söyledi. MHP’nin ekonominin can damarı olan esnaf ve sanatkar canlandırılmadan ekonomi büyütülemeyeceğine inandığın belirten Tanrıkulu, "Esnafın lehine TBMM’de getirilecek her yasal düzenlemeye destek vereceğimizi belirtmek istiyorum. Esnaf ve sanatkarın içinde bulunduğu ekonomik şartların neden olduğu istenmeyen olaylar daha fazla artmadan bu kesim için iktidar ivedilikle atım atmalıdır" dedi.
-
Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER