banner51

İzmirli Çocuklar Demokrasiyi Çok Sevdi

İzmir Kent Konseyi Çocuk Meclisi seçimlerinde tam 12 başkan adayı birden çıktı. İpi göğüsleyen 14 yaşındaki Erenay Umar Çınar oldu.

İzmirli Çocuklar Demokrasiyi Çok Sevdi

 

İzmir Kent Konseyi Çocuk Meclisi Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde başkanlığa Erenay Umar Çınar (14) getirildi. Atakent Anadolu Lisesi öğrencisi Erenay, bundan sonra çocukların temsilcisi olarak görevini sürdürecek. Gerçekleşen seçimler sonucunda 8’er kişiden oluşan asil ve yedek yönetim kurulları da belirlendi.
Çocukların yaptığı seçim demokrasi ve söz hakkı açısından da örnek oldu. 71 çocuğun oy kullandığı seçimlerde, 12 başkan adayı birden çıktı. Bu kıyasıya mücadelenin ardından Erenay Umay Çınar, en yakın rakibi Simge Kaya’yı 2 farkla geçerek seçimleri kazandı. 5 saat süren demokrasi sınavını kazanan Erenay, mutluluğunu arkadaşlarıyla paylaşırken görevini eski başkan Gizem Metin’den (16) devraldı. Çocuk Meclisi’nin kurulduğu Ekim 2010’dan bu yana başkanlık görevini yürüten Gizem, görevi süresinde kendisine destek olan herkese teşekkür ederken yeni başkana da başarılar diledi. Gizem, duygusal konuşmasında Nazım Hikmet’in “Tahir ile Zühre Meselesi” şiirini de okuyarak arkadaşlarına veda etti. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Ferhan Şirvan, hem Gizem’e hem de Erenay’a çiçek takdim ederek, başarılarıyla gurur duyduklarını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2012, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER