İzmir'in Rekabet Gücü Mercek Altına Alınacak

TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan ’İl Bazında Rekabet Endeksi’ raporu yerel tanıtım toplantıları 4 Temmuz’da İzmir’de başlayacak.

İzmir'in Rekabet Gücü Mercek Altına Alınacak
 
TÜRKONFED üyesi Ege Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD) ev sahipliğinde, İzmir’in önde gelen iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıda, Türkiye’de rekabetçiliğin bölgesel dağılımı ve İzmir’in rekabet gücü ele alınacak. Türkiye’de rekabetçiliğin bölgesel dağılımına ve bölgesel kalkınmanın bileşenlerine dikkat çeken raporda İzmir’in rekabet gücüne dair öne çıkan veriler ve gelecek öngörüleri de katılımcılarla paylaşılacak. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ve TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek’in katılımıyla EGİAD’da gerçekleştirecek toplantı, İzmir iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.
 
Türkiye’de rekabetçiliğin bölgesel dağılımına, bölgesel kalkınmanın bileşenlerine ve bölgesel kalkınma politikalarının etkilerine dikkat çeken rapor; il bazında rekabetçilik endeksini oluşturan sekiz alt endeks ile 65 değişkenin ışığında rekabetçi dinamikler araştırılarak hazırlandı. Çalışmada rekabetçilik endeksine baz oluşturan alt endeksler; makroekonomik istikrar, piyasa büyüklüğü, finansal derinlik, emek piyasası, insan sermayesi, yaratıcı sermaye, sosyal sermaye ve fiziki altyapı olarak sıralandı. Bu başlıklar altında, okullaşma oranından, kişi başına elektrik tüketimine kadar birçok değişken değerlendirmeye alındı. Ülkelerin rekabetçiliğini karşılaştıran çalışmalardan farklı olarak il bazında yapılan bu çalışma kapsamında; rekabetçiliğin artırılması adına yerel yönetimlerin ve sivil inisiyatiflerin yaşadıkları şehirlere daha iyi bir büyüme ve kalkınma perspektifi kazandırmak adına yapabileceklerine de ışık tutulması hedefleniyor.
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER