İzmir'in Köylerine 27 Milyonluk Müjde

İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, mecliste kabul edilen 27 milyon liralık ek yatırım bütçesinin köylerin alt yapıları için harcanacağını müjdeledi.

İzmir'in Köylerine 27 Milyonluk Müjde

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci 2012 yılı İzmir İl Özel İdaresi ek bütçesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. İzmir’de bugüne kadar kırsal kesime en büyük bütçenin ayrıldığını söyleyen Başkan Değirmenci İzmir İl Özel İdaresinin karar organının İzmir İl Genel Meclisi olduğunu söyledi. İzmir İl Genel Meclisinde 27 milyon olarak kabul edilen ek bütçenin oy çokluğu ile kabul edildiğine dikkat çeken Serdar Değirmenci ek bütçe ile yapılacak projeleri anlattı.

İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, ek bütçenin büyük bölümünün eğitim alanında ve köy yollarının iyileştirilmesinde kullanılacağının belirterek, “162 adet ilköğretim ve ortaöğretim kurumunun ısınma sisteminin doğalgaza dönüşümü için 4 milyon 100 bin lira ayrıldı. İki ilçemizde 11.40 kilometre parke yapımına 772 bin lira, 10 ilçede 50 kilometre 1’nci kat asfalt yapımına 4 milyon 693 bin lira, 2 ilçede sanat yapılarına 460 bin lira, 1 ilçede menfez yapımı için 400 bin lira olmak üzere 21 ilçeye toplam 11 milyon 735 bin lira ödenek ayrıldı. Ayrıca 5 bin kilometrelik üretim yollarında iyileştirme yapmak amacıyla 24 ilçeye 5 milyon 275 bin lira ödenek aktardık. Aliağa Yenişakran Kapıkaya Köyü Manisa hududu grup yolunun 330 metrelik kısmı çift yönlü geliş gidiş haline getirilerek sıcak asfaltla kaplandı. Bu amaçla 6 milyon lira ödenek aktarıldı” diye konuştu.

2012 Genel bütçesi ve ek bütçeyle İzmir’de köylere rekor bütçe ayrıldığını kaydeden Değirmenci, “Yıl içerisinde 74 milyon 513 bin lira köylerin projelerine ayrıldı. Önemli bir bütçe ayrıldığını düşünüyorum. Çağdaş ve katılımcı bir anlayışla ilimizin değişim ve gelişimine öncülük ederek, doğayı ve çevreyi koruyarak dünya kenti İzmir'i yaratmak için katkı sağlıyoruz. Ek bütçe İzmir’e hayırlı olsun” dedi.

Öte yandan İzmir İl Özel İdaresinin karar organının İzmir İl Genel Meclisi olduğuna dikkat çeken Başkan Değirmenci, mecliste alınan kararların bürokratlar tarafından uygulanmakla yükümlü olduğunu eleştirisinde bulundu. Değirmenci “İzmir İl Özel İdaresinin karar organı İzmir İl Genel Meclisidir. İl Genel Meclisi karar almadan kimse bir şey yapamaz. Kararlar komisyonlarda görüşüldükten sonra en sonunda mecliste tartışılıp oylanarak karar verilir. Meclis olarak bizim aldığımız kararları bürokratlar uygulamakla yükümlüdür. Bazı bürokratların gazetelerde biz yaptık yönünde demeçleri oluyor ama öyle bir görev veya işlevleri yoktur” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 15:53
YORUM EKLE

banner47