İzmir'in Felsefe'ye Yolculuğu Başladı

Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 6’ncısı düzenlenen İzmir Felsefe Günleri başladı. 4-5 Mayıs tarihleri arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu’nda gerçekleşecek oturumların ilk günü yoğun ilgi gördü.

İzmir'in Felsefe'ye Yolculuğu Başladı
Salon hınca hınç dolu olunca, ayakta kalan dinleyiciler için salon girişine ek sandalye konularak etkinlik salon dışından da video yayın yöntemiyle gösterildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ve Konak Belediyesi’nin iş birliğinde düzenlenen etkinliğin açılışında Konak Belediyesi’nin çocuklara felsefe sevgisini aşılaması için kurduğu ve iki yıldır büyük bir başarı ile devam eden ‘Çocuklar için Felsefe Atölyesi’ projesine ait tanıtıcı video filmin gösterimi yapıldı. Proje büyük beğeni aldı. 
 
BİLİM, TEKNOLOJİ VE EKOLOJİ
 
Video gösteriminin ardından Konak Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak, Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kubilay Aysevener ve Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Levent Aysever etkinliğin açılış konuşmalarını yaptı. Bu yıl ‘Bilim, Teknoloji, Ekoloji’ konsepti altında bir dizi söyleşiye ev sahipliği yapan İzmir Felsefe Günleri’nin ilk gününde Prof. Dr. Mehmet Elgin’in yönettiği ilk oturumda Prof. Dr. Hasan Bülent Gözkan ‘Doğa Bilimleri Hayata Dair Sorularımıza Cevap Verebilir mi?’, Doç. Dr. Cem Kamözüt ’20. Yüzyıl Bilimi ve Eğitim’ Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Zübeyde Karadağ Tropre ise ‘Akıl Yürütme Yöntemleri ve Bilgi’ başlıkları altında birer konuşma gerçekleştirdi. Girişlerin ücretsiz olduğu etkinlikte akademisyenlerin anlatımlarını dinlemeye gelen felsefe meraklıları da söyleşiler sonunda sorularını iletme fırsatı buldu. 
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER