İzmir'in En Eski Anaokulunda da Ders Zili Çaldı

Eğitim ve öğretim 117 yıldır sürdüren İtalyan anaokulu ve ilkokulu, Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı desteğiyle yeni eğitim ve öğretim yılına başladı.

İzmir'in En Eski Anaokulunda da Ders Zili Çaldı
 
1899 yılında inşa edilen sahibi merkezi Roma’da bulunan İtalyan Hayır Cemiyeti olup, IVREA Rahibeleri tarafından yönetilen İtalyan Anaokulu ve İlköğretim Okulu bu yıl itibariyle eğitimine Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı desteğiyle devam edecek. Daha modern ve çağın gereklerine uygun bir eğitim verilmesi amacıyla, yönetimde bulunan rahibelerin talebi üzerine hem IVREA Rahibeleri hem de İtalyan Hayır Cemiyeti ile Haziran 2016’da ayrı ayrı yapılan protokollerle okulun idaresi Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı’na devredildi.
 
İzmir’in ilk anaokulu olması özelliği de bulunan İtalyan anaokulu ve ilkokulu yaz tatili süresince çok hızlı bir tadilattan geçirilerek hem bahçesi hem de sınıfları öğrenciler için çok daha modern eğitim koşullarına kavuşturuldu. İnşa edildiği yıldan beri Alsancak’ta aynı yerde eğitim veren okulun kapasitesi zaman içinde gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda artırıldı. Açık ve kapalı olmak üzere toplam 1750 metrekare alanda eğitim verilen okulda 13 derslik, bir botanik laboratuvarı, bir tiyatro salonu ve 3 adet çok amaçlı salonlar bulunuyor. Dünyayı keşfetme arzusu ve kültürler arası paylaşım ile her bir öğrencinin ihtiyacına yönelik kaliteli bir eğitim vermesi amaçlanan okulun en büyük özelliklerinden biri de Türkçe ve İtalyanca anadil eğitiminin yanında İngilizce ve Fransızca ile birlikte dört dil öğretilmesi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına bağlı anaokulu bölümünde 3- 6 yaş arası her milliyetten çocuklar eğitim görürken, İlkokul bölümü İtalyan müfredatına bağlı olarak uluslararası bir eğitim veriyor. Bu nedenle İzmir’de görev için bulunan yabancıların çocuklarının eğitimlerinde kesinti olmadan devam edebilecekleri okul olma özelliği de bulunuyor. Geniş aktivite imkanları bulunan İtalyan Anaokulu ve İlkokulu’nda alanlarında uzman eğitim kadrosu ile temel müfredatın yanı sıra müzik, spor, görsel sanatlar ve drama branşlarında çocukların yeteneklerinin de ortaya çıkarılması hedefleniyor.
 
LUCİEN ARKAS’IN OKUDUĞU İLKOKUL
 
Okulun açılışına katılan İtalyan Konsolosu Luigi Iannuzzi ve Lucien Arkas öğrencilere başarılı bir ders yılı dileklerini ilettiler. Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Lucien Arkas, “Bu okulun benim ve ailem için özel bir önemi var. Ben ilkokulu burada okudum ve İtalyanca’yı burada öğrendim. Ayrıca bilinmeyen bir şey 1899 yılında büyük dedem bu araziyi okulun yapılabilmesi için bağışlamış. Okulu yöneten rahibeler okulun ihtiyaçlarının karşılanması ve devamlılığı konusunda bazı sıkıntıları olduğunu belirterek yardımcı olmamı rica ettiler. Bu amaçla İtalya’da okulun sahibi olan Vakfı ziyaret ettim. Okulun değerini ve İzmir’de görev yapan yabancıların çocukları için bu okula duyulan ihtiyacı anlatarak ikna ettim. Böylece Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı olarak okulun idaresini devraldık. Okulun sıkıntılarını aşıp güçlenerek yoluna devam etmesini istedim" dedi. Lucien Arkas, konuşmasında ayrıca her fırsatta dile getirdiği gibi lisan bilmenin önemi ve bunun anaokulundan başlaması gerektiğinin altını bir kez daha çizdi. Modern eğitimde lisan ve iletişimin çok önemli olduğunu, küreselleşen dünyada karşısındakinin lisanını anlayabilenlerin başardığını söyledi. Tüm destek verdiği okullarda da hedefinin iyi lisan eğitimi ile öğrencilerin birer dünya vatandaşı olmalarını sağlamak olduğunu dile getirdi. Luigi Iannuzzi ise “Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Sayın Arkas’a İtalyan Ana ve ilkokulu için yaptığı herşeyden dolayı teşekkür ederim. Eminim ki yüz yıldan fazladır eğitim veren bu okul, Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından tamamen yenilenmiş olarak, bu okula güvenip çocuklarını emanet eden siz değerli veliler ve okula yeni başlayan çocuklarımızın yarattığı heyecanla kaliteli ve çağdaş eğitim vermeye bundan sonra da devam edecektir. İtalyan Konsolosu olarak bu okulun Türk-İtalyan kültürel ilişkilerinde oynadığı önemli rolün uzun yıllar devam etmesini diler, hepinize yeni eğitim yılında başarılar dilerim" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER