banner51

İzmir'in Bitki Kütüphanesi Ege'de

Türkiye’nin Uluslararası Botanik Bahçeleri Koruma Birliği’ne (BGCI) aktif üye iki bahçesinden biri olan Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bir yandan binlerce bitki korunurken diğer yandan dünyadaki bitki çeşitliliği tanıtılıyor.

İzmir'in Bitki Kütüphanesi Ege'de
48 bin 750 metre kare alanda kurulan Merkez’de  seralar, gösteri bahçesi, arberatum, meyve bahçesi ve herbaryum gibi bölümler yer alıyor.
 
 İlk olarak 1964’te şimdiki 20 dönümlük alana yayılan merkezin temel amacından bahseden Botanik Bahçesi Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol,  “Türkiye’de  nesli kaybolmakta olan bitkilerin korunmasına yönelik çalışmalar yapmayı,  faydalı  ekonomik değeri olan bitkilerle ilgili çalışmalar yürütüyoruz.  Bulunduğumuz coğrafyadaki bitki örtüsünü araştırarak katkıda bulunmayı, bilimsel anlamda varsa yeni türleri keşfetmeyi amaçlıyoruz” dedi.
 
Doç. Dr. Şenol,  “Merkezimiz, Türkiye’nin Uluslararası Botanik Bahçeleri Koruma Birliği’ne (BGCI) aktif üye iki bahçesinden biridir. Merkezimiz tohum katalogları ve kuru herbaryum örnekleri değişimi yaparak, bilimsel, toplumsal projeler bağlamında dünya botanik bahçeleri ve herbaryum merkezleri ile bağlantılar kurmaktadır” diye konuştu.
 
Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanan doğal bitkilerin kurutularak belirli bir düzende çelik dolaplar içerisinde saklandığı Herbaryum binasında, 41 bin bitki örneği bulunuyor. Türkiye’de 12 bin bitki türü bulunurken, Ege Üniversitesi Botanik Bahçesinde ise 3 bin 500 tür yer alıyor. Merkezde kuru ve canlı bitkiler  örneklendirilerek usulüne uygun bir şekilde kurutulup sergileniyor.
 
HER YIL 10 BİN ÖĞRENCİ ZİYARET EDİYOR
 
Her yıl farklı yaş gruplarından yaklaşık 10 bin öğrenci bahçeyi ziyaret ediyor. Ziyaret sırasında öğrencilere  merkez çalışanları ve Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı öğrencileri tarafından tanıtım ve bilgilendirme sunumları yapılıyor. Merkezde yetişmekte olan bitkiler dış piyasaya göre uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. Ziyaretler mesai saatleri içinde yapılabiliyor. 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER