'İzmir'i İzmir Yapan Unsur Tarihi Geçmişidir'

Ege Üniversitesi’nde düzenlenen Marka Şehir İzmir Sempozyumu’nda konuşan Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, “İzmir’in diğer kentlere göre tarihi değerlerini ve miraslarını daha çok koruma altına aldığını görüyoruz. İzmir’i İzmir yapan en önemli unsurlardan biri de bu tarihsel geçmiştir” diye konuştu.

'İzmir'i İzmir Yapan Unsur Tarihi Geçmişidir'
Ege Üniversitesi’nin 60. kuruluş yılı onuruna Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen Marka Şehir İzmir Sempozyumu, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar (MÖTBE) Kültür Merkezi’nde devam ediyor.
 
Etkinlikte düzenlenen panelde; Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Gökaliler, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin ve Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy konuşma yaptı.
 
‘‘MARKALAŞMA KONUMLANDIRMA İLE EŞ DEĞER’’
 
‘‘Marka Şehir Yaratımında Konumlandırmanın Önemi: Seferihisar CittaSlow Örneği’’ konulu konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Ebru Gökaliler; ‘‘Değişen dünyada markalaşma, konumlandırma ile eş değerdedir. Başarılı bir marka konumlandırması sonucunda, başarılı marka şehirler yaratılmaktadır. Değişen dünyada marka şehirler mutlaka deniz-güneş gibi turistik değerlendirmesi olarak değil, aynı zamanda ülkenin sosyo-kültürel yapısı değerlendirilerek de devam etmektedir. Marka konumlandırma dediğimiz kavram, marka şehrin temeline oturan bir kavramdır. Marka konumlandırmanın temelinde mutlaka bir ürün vardır’’ dedi.
 
‘‘İZMİR’İ İZMİR YAPAN UNSUR TARİHİ GEÇMİŞİDİR’’
 
Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin ‘‘8500 Yıllık Barış Kenti İzmir’’ konulu sunumu yaptı.  Yrd. Doç. Dr. Derin; ‘‘İzmir’e marka kenti denilmesi için bazı özelliklerin ön plana çıkarılması gerekiyor. Kentin kökeninde ne yatıyor? Özünde ne var? Bunu özel yapan şey nedir? Bu sorular ve cevapları bizi kentin tarihi özelliklerine yönlendiriyor. Bu da kentin markalaşmasında kültürel tarihi özellikleri ön plana çıkarıyor. Çünkü kentler ve o kentlerde yaşayan toplumlar kökenleri ve eskiye giden tarihlerle daha çok ilgilenmişler turistlerin çoğu da bu özellikleri görmek ve keşfetmek için gelmiştir. İzmir diğer kentlere göre tarihi değerleri ve mirasları daha çok koruma altına aldığını görüyoruz. İzmir’i İzmir yapan en önemli unsurlardan biri de bu tarihsel geçmiş oldu’’ diye konuştu.
 
‘‘MODERN YAPILAR YIKILDI MARKALAŞMA ÖNEM KAZANDI’’
 
‘‘İzmir’in Arkeolojik Mirası’’ konulu konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Akın  Ersoy; ‘‘Antik kaynakları incelediğimizde İzmir’in antik çağdan beri  üç özelliğinin ön plana çıktığını görüyoruz. İlki İzmir’in güzelliğidir. İkinci özellik sağlıktır. Üçüncüsü ise felsefe ve söylev ekolüdür. Ayrıca tarihi yapıların çevresindeki yapılanma baskısı yaratan modern yapılar yıkıldı ve böylece markalaşmada önem yarattı’’ dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER