banner9

İzmir'e Sanat Yolculuğu

Ankara’da görev yapan çeşitli ülkelerin büyükelçi ve eşlerinin İzmir’e Sanat Yolculuğu’ndaki adresleri Folkart Gallery oldu. 15 kişilik heyet Folkart Gallery’i ziyaret ederek, sergiler hakkında bilgi aldı. Dünyaca ünlü Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin’in “Varlığın Yeniden İnşası” ve “Dizelerin Renkleri” adlı 2 sergi ile yeni sanat sezonunu açan Folkart, uluslararası misafirlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

İzmir'e Sanat Yolculuğu

Çeşitli ülkelerin Ankara Büyükelçileri ve eşleri Folkart Gallery’i ziyaret etti. 15 kişilik heyet, Türk edebiyatının önde gelen şairlerinin şiirleri farklı disiplinlerdeki sanatçıların eserlerine yansımasıyla oluşan “Dizelerin Renkleri” ile “Varlığın Yeniden İnşası” isimli sergileri gezerek, yetkililerden bilgi aldı. 
“İzmir’e Sanat Yolculuğu” ismi ile düzenlenen gezide Macaristan Büyükelçisi Gabor Kiss ve Dora Kiss-Henezi, Çek Cumhuriyeti Pavel Kafka ve eşi Lucie Kafkova, Malta Büyükelçisi Carmel Vasallo ve eşi Maryanne Vassallo, Brezilya Büyükelçisi eşi Diva Gradilone, Letonya Büyükelçisi eşi Anta Spunde, Romanya Büyükelçisi Eşi Lavinia Ochea, Litvanya Büyükelçisi eşi Imsre Sabaliunas Bruzgiene yer aldı.
Büyükelçi ve eşlerini İzmir’deki fahri konsoloslar yalnız bırakmadı. Çek Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Ethem Özsoy, Macaristan İzmir Fahri Konsolosu Christopher Dologh heyete eşlik eden isimler arasındaydı 

Sergi ziyaretlerinde heyete Folkart Gallery Koordinatörü Fahri Özdemir, ev sahipliği yaptı. Büyükelçi ve eşleri ilk olarak Türk edebiyatının önde gelen şairleri tarafından kaleme alınan şiirlerin farklı disiplindeki sanatçılar tarafından yorumlandığı eserlerden oluşan Dizelerin Renkleri sergisini gezdi. Fahri Özdemir’den sergi hakkında bilgi alan heyet üyeleri, sergide yer alan eserleri büyük bir titizlik ve ilgi ile inceledi. 
Heyet daha sonra Folkart Çarşı’da yer alan dünyaca ünlü Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin’in “Varlığın Yeniden İnşası” isimli heykel sergisini gezdi. Büyükelçi ve eşleri heykeller hakkında bilgi aldı. 
    
DİZELERİN RENKLERİ

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı-Koruncuk yararına düzenlenen “Dizelerin Renkleri” adlı sergide Türk şiirine yön veren, unutulmaz dizeleriyle tanıdığımız Namık Kemal, Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Özdemir Asaf, Orhan Veli, Cemal Süreya, Attilâ İlhan, Cahit Külebi, Rüştü Onur, Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi 37 ünlü şairin orijinal el yazmaları ile Zafer Gençaydın, Ali Kotan, Yusuf Taktak, Onay Akbaş, Devrim Erbil, Gören Bulut, Metin Yurdanur, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Habip Aydoğdu, Filinta Önal başta olmak üzere 37 ünlü ressam ve heykeltıraşların eserleri yer alıyor. 10 Aralık 2017 tarihine kadar Folkart Gallery’de sergilenecek olan eserler, yine Folkart Gallery’nin öncülüğünde İzmir’den sonra Ankara ve İstanbul’da da sanatseverlerle buluşacak. Eserler önümüzdeki aylarda Koruncuk Vakfı tarafından düzenlenecek açık arttırma ile satılacak ve elde edilen gelir “Koruncukköy”–Urla Çocuk Köyü’nün ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılacak.

VARLIĞIN YENİDEN İNŞASI

Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin'in “Varlığın Yeniden İnşası” isimli sergisinde varlığın inşa süreçlerini yansıtan 10 bronz anıt heykel yer alıyor. İzmir’de Latin Amerikalı bir heykeltıraşın eserleri ilk kez Folkart Çarşı’da sergileniyor.

Meksika sanatını dünyaya ulaştırma mücadelesini sürdüren Jorge Marín, ülkesinin geçirdiği zor haftaların ardından, Türkiye ve Meksika arasındaki bağı güçlendirmek üzere, çağdaş sanat ve tarihin heykeller aracılığıyla diyalog kuracağı, uygarlığın beşiklerinden birine, bir inşa ve kardeşlik mesajıyla eserlerini sergiliyor. 

“Varlığın Yeniden İnşası”, Meksika Dışişleri Bakanlığı, Meksika Kalkınma İçin Uluslararası İşbirliği Ajansı (AMEXCID), Meksika Türkiye Büyükelçiliği, Folkart Gallery ve CerModern'in ortak çabaları sonucunda İzmir’e geldi. Sergi 4 Mart 2017 tarihine kadar gezilebilecek. 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER