İzmir'e 'İhanet' Tartışması

Hamdi Türkmen yazdı: Basmane Çukuru ile ilgili; AK Partili Atilla Kaya, CHP’li Mustafa Balbay’ın sözlü-yazılı atışmalarına Başkan Aziz Kocaoğlu’nun da adı karıştı.

 İzmir'e 'İhanet' Tartışması

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İzmir’de uzun yıllardır gazetecilik yapmış bir meslektaşımdır.

Balbay’ı İzmir’in kaç tane Fuar kapısı olduğunu bilmeyen diğer ithal milletvekilleri ile karıştırmamak gerekir.

Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır "Basmane Çukuru" olarak bilinen araziye yapılacak ikiz kuleleri İzmir'e yapılan ihanetin bir göstergesi olduğunu iddia etmesine çok şaşırdım.

Şaşkınlığımın boyutu öylesine yüksek oldu ki kendimi; “Balbay gibi bir milletvekili nasıl olur da, İzmir’in yüzkarasına dönüşen o çukurun faili eski belediye başkanlarından Yüksel Çakmur gibi düşünür, aynı çizgide buluşur demekten alıkoyamadım.

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, ne söylese yüzde yüz haklı.

Dediği de şu:

 "Balbay bu açıklamasıyla İzmir'i tanımadığını, bilmediğini, kentten bi'haber olduğunu ortaya koymuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin arazi sahibi olduğu ve imar düzenlemesini de yine İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yaptığı araziye yapılacak inşaat için hükümeti suçlamaya kalkan Balbay abesle iştigal etmektedir."

*** 

Peki, Mustafa Balbay ne demişti:

"İzmir'in Konak ilçesine bağlı Basmane semtinde bulunan, 17 yıldan bu yana çözülemeyen ve Basmane Çukuru olarak bilinen arazide 67 ve 48 katlı iki bina yapılacak olması İzmir'e ihanetin bir göstergesi değil midir?" sözleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı, yani iktidarı suçlamıştı.

AK Partili Kaya, Balbay'a; “İzmir Milletvekilisin ama kentteki yatırımlardan bilgin yok, gel sana biraz İzmir dersi vereyim” göndermesi yaptı ve ekledi:

"CHP'li Sayın Balbay, 'İzmir'i bilmiyorsunuz, İzmir'i tanımıyorsunuz, İzmir'den bi'habersiniz' diyordum, kabul etmiyordunuz. Ama yine bir kez daha beni haklı çıkardınız ve yine çaktınız. 

Sayın Balbay, bu bahsettiğiniz Basmane Çukuru'nun arazi sahibi, İzmir'de yaşayan 4 milyonu aşkın hemşehrimizin de bildiği gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. Bu yerin imar düzenlemesini de CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmıştır. Hatta yapılacak 100 bin metrekarelik imalatın da, 30 bin metrekaresi kat karşılığı sözleşme gereğince İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olacaktır.

***

AK Partili Kaya eline böyle bir fırsat geçirmiş, bırakır mı?

“Burası meşhur Basmane Çukuru'dur. 19 yıl önce EGS ve İzmir Güç Birliği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura tarafından başlatılan proje, rahmetli Ahmet Piriştina ve Aziz Kocaoğlu tarafından da devam ettirildi. 

İtirazlar ve şirketlerin iflası nedeniyle inşaata başlanılamadı. Daha sonra 2016 yılında (hatırlatayım, siz o ara CHP İzmir Milletvekiliydiniz) iflas eden şirketlerin hakları İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de bilgisi dahilinde TMSF tarafından ihaleye çıkartıldı. Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir'in payını yüzde 12'den, yüzde 30'a yükseltti.

Adresiniz yanlış; bir ihanet hesabı soracaksanız bunu partinizin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Aziz Kocaoğlu'na sormanız gerekiyor.”

AK Parti İzmir Milletvekili Kaya, Balbay'ın açıklamalarının CHP'nin İzmir'i yönetemediğinin açık bir göstergesi olduğunu da söylemekten geri kalmıyor:

"Sayın Balbay, 'Ben bunları biliyordum, asıl hedefim CHP'li Aziz Kocaoğlu'dur, onun yaptıklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza şikâyet ediyorum, gelsin müdahale etsin' diyorsanız, işte bu; biz İzmir'i CHP olarak yönetemiyoruz, elimize yüzümüze bulaştırdık demektir…" 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER