İzmir'e 'Alman İlgisi' Büyüyor

Dünya fuarcılık sektörünün lider bölgeleri arasında yer alan Almanya Aşağı Saksonya eyaletinin Ekonomi Bakanı’ndan sonra, aralarında dünyanın en önemli fuarcılık şirketlerinden Messe München’in Yönetim Kurulu Başkanı’nın da bulunduğu Bavyera Heyeti de İzmir’e gelerek Başkan Kocaoğlu ile görüştü. Yeni fuar alanının gerçekten çok ilgi çektiğini ve çok etkileyici olduğunu söyleyen Messe Başkanı Müller, “Uygun bir ihtisas fuarında sizinle seve seve irtibata geçmek isteriz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, peşpeşe kente gelen Alman heyetlerini ağırlayarak özellikle fuarcılık konusunda yoğunlaşan önemli görüşmelerde bulundu. Almanya Federal Cumhuriyeti Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı  Olaf Lıes başkanlığındaki Alman heyetinden hemen iki gün sonra, bu kez Almanya Federal Cumhuriyeti Bavyera Ekonomi ve Medya, Enerji ve Teknoloji Bakanlığı Uluslararasılaşma ve Sanayi Dairesi Başkanı Dr. Johan Schactner başkanlığındaki ekonomi heyeti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Heyette yer alan isimlerden biri oldukça dikkat çekiciydi: Dünyanın en önemli fuarcılık şirketlerinden Messe München GmbH (Münih Uluslararası Fuarı) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Wolf Dietrich Müller.
 
“Severek geldik”
 
Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach ile İZFAŞ Murahhaz Üyesi Gül Şener’in de katıldığı ziyarette konuşan Dr. Johan Schactner, İzmir’e severek ve mutlu olarak geldiklerini söyledi. İzmir’e yaptıkları bu ziyaretin mevcut iyi ilişkilerin bir göstergesi olduğunun altını çizen Schactner, İzmir’in dinamik gelişimini çok önemli bulduklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Türkiye’ye genel olarak baktığımızda da Bavyera için çok önemli ve iyi bir partner olduğunu düşünüyoruz. Son 6 yıldır ticaret hacmimiz iki kat arttı. Heyetimiz içinde özellikle çevre ve çevre teknolojileri sektörleri temsil ediliyor. İzmir dinamik, modern bir şehir. Özellikle çevre ile ilgili projelerinizi yakından takip ediyoruz” dedi. 
 
“Fuar İzmir çok etkileyici”
 
Alman heyetinde yer alan Messe München GmbH (Münih Uluslararası Fuarı) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Wolf Dietrich Müller ise İzmir’in fuarcılığını yakından takip ettiklerini belirterek Fuar İzmir ile ilgili görüşlerini açıkladı.  Yeni fuar alanının gerçekten çok ilgi çektiğini, çok konuşulduğunu, görüntüsü ve mimari açıdan da çok etkileyici olduğunu söyleyen Müller, “Türkiye’de partner bir şirketimiz var. O bize yeni fuar alanını anlattı.  Uygun bir ihtisas fuarında sizinle seve seve irtibata geçmek isteriz” şeklinde konuştu.
 
Çevre yatırımında öncü şehir
 
Konuk heyetin ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, Dr. Johan Schactner’in sorusu üzerine  Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çevre yatırımlarını özetledi.   Çevre yatırımlarında İzmir’in öncü bir kent olduğunu vurgu yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Çevre konusunda örnek bir belediyeyiz. İzmir Körfezi’nin temizlenmesine devam ediyoruz. Yüzülebilir körfez hedefimiz var.  Kentin önündeki en büyük iş ve çevre yatırımı budur” dedi.
 
Hizmet ve turizm sektöründe de büyümek istediklerine dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’in çok eski bir fuar kenti olduğunu ve Türkiye’nin en nitelikli fuar alanını yaptıklarını hatırlatarak fuarcılık ve turizm konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını vurguladı. 
 
Önce Aşağı Saksonya, sonra Bavyera
 
Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ziyaret eden Almanya Federal Cumhuriyeti Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı  Olaf Lıes başkanlığındaki heyet de Fuar İzmir konusuna özel ilgi göstermişti. Aşağı Saksonya Parlamento üyelerinin yer aldığı heyette bulunan Alman işadamları, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziemir’de yaşama geçirdiği Fuar İzmir’in çok önemli özellikleri ve koşulları itibariyle son derece önemli bir yatırım olduğu görüşünde olduklarını belirtmiş ve  İzmir’de yapılacak uluslararası anlamda yeni üst düzey fuarlarla ilgili işbirliğine hazır olduklarını vurgulamıştı. 
Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaleti de, tıpkı Bavyera gibi dünyanın en önemli fuarcılık bölgelerinden biri olarak tanınıyor.
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER