banner9

İzmir'den Teröre Büyük Lanet

Türkiye’nin kalbini yakan Ankara ve bugün Diyarbakır’da 7 askerin şehit olduğu terör saldırısı İzmir’deki oda ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve yönetimleri tarafından lanetlendi.

İzmir'den Teröre Büyük Lanet
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ankara’da meydana gelen terör saldırısının ardından yayınladığı mesajda terör eylemlerinin evlerimize ateş düşürdüğünü ve yürekleri yaktığını belirterek; “Hain pusularla şehit edilen askerlerimiz, polislerimiz ve masum vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı bu durum dayanılmaz bir hal aldı. Ankara’da gerçekleştirilen son saldırıda da elbette ki amacına ulaşamayacaktır. Şehitlerimize rahmet, ailelerine ve ülkemize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.
 
İGC BAŞKANI MİSKET DİKMEN
 
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Misket Dikmen, kanlı terör saldırılarını kınadı. “Türkiye’nin milli dili ağıt oldu" diyen Dikmen, şunları söyledi:
 
“Türkiye son yıllarda neredeyse her ay yeni bir terör saldırısıyla karşı karşıya kalıyor. ’Analar ağlamasın’ derken, anaların gözyaşları dinmez oldu. Ülkenin dört bir yanından ağıtlar yükseliyor. Artık ’yeter’ diyoruz. Bu ülke bu kadar acıyı hak etmiyor. Medeniyetin beşiği Anadolu coğrafyasını terör ülkesi haline getirmek isteyenleri lanetliyoruz. Türk halkı savaş değil barış ve huzur istiyor. Şimdi ülke olarak kenetlenme zamanıdır."
 
ORTAK TEPKİ
 
İzmir Tabip Odası, İzmir Eczacı Odası, İzmir Diş Hekimleri Odası, İzmir Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulları ortak açıklamayla terörü kınadı. Açıklamada, "Bu kalleş ve insanlıktan uzak saldırıyı lanetliyoruz. Emperyalizmin ülkemizi parçalama projelerine ve onların tetikçilerine tavır almayan, alamayan kişi ve kurumlar da bu saldırıların sorumluluğunu taşımaktadırlar" denildi.
 
DENİZCİLERDEN TEPKİ
 
İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, "Cumhuriyetimizin kalbi, başkent Ankara’daki hain saldırı, hepimizi derinden sarstı. Üzüntümüz ve öfkemiz çok büyük. Bu hain saldırıyı düzenleyenler, asla hedeflerine ulaşamayacaktır. Bu saldırılar, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin birliğini bozamayacaktır. Türkiye olarak zor günlerden geçiyoruz. Hain tuzakları bozmak için sağduyulu ve kararlı bir duruşun sergilenmesi gerekiyor. İhtiyacımız olan en büyük şey, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, siyasi partilerin ve vatandaşlarımızın görüş farklılıklarını bir yana bırakarak, teröre karşı birlikte hareket etme azmini göstermesidir" dedi.
 
ETKİNLİKLER İPTAL
 
Karşıyaka Belediyesi, Ankara’da yaşanan terör saldırısı nedeniyle, daha önce duyurusu yapılan tüm etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı. Karşıyaka Belediye Başkanı CHP’li Hüseyin Mutlu Akpınar, "Cumhuriyetimizin kalbinde, yine canlarımızı teröre kurban verdik. Artık görmek gerekir ki, hedef Cumhuriyetimiz ve onu tanımlayan değerlerdir. Bugün süslü sözlere ve sıradan taziye sızlanmalarına gerek yoktur. Bugün bu ülkenin kuruluş felsefesini tanımlayan değerleri anımsamanın ve çevresinde toplanmanın zamanıdır. Barışı, kardeşliği, birimiz yoksa eksik kalacağımızı, birlik ve beraberliğimizi anımsamanın tam zamanıdır. Bugün biz, çok hüzünlü, çok kederli, çok kaygılıyız. Bizim gerçeğimiz şudur: asla teslim olmadık, asla teslim olmayacağız" dedi.
 
MÜSİAD İZMİR BAŞKANI ÜLKÜ
 
MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Ankara ve Diyarbakır’da meydana gelen hain saldırıları şiddetle kınadı. Ülkü, "MÜSİAD olarak, Ankara’da ve Diyarbakır’da düzenlenen bombalı saldırıları şiddetle kınıyoruz. Şehitlerimize ve hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz" dedi.
 
MEMUR SEN’DEN KINAMA
 
Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Musa Bina, Ankara’da ve Diyarbakır’da askeri servis araçlarına yönelik yapılan terör saldırılarının ardından yaptığı açıklamada, "Ülkemize, milletimize, güvenlik görevlilerimize ve geleceğimize yönelen bu canice saldırıları lanetliyor, terörü, teröre destek verenleri, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefretle kınıyoruz" dedi.
 
EGSD BAŞKANI MUKADDER ÖZDEN
 
EGSD Başkanı Mudadder Özden, "Son aylarda doğal olmayan bu ölümlerin artışı ülke bazında hepimizin moralini bozuyor. Bu sürecin neden bu hale geldiğini ve neden hala bitirilemediğini sorgulamamız lazım. Ekonomiye etkilerini, ticari olumsuzlukları bir kenara bıraktık ülkemizin geleceği için endişelenir durumdayız. Endişelerimiz giderilmeli" dedi.
 
BETÜL ELMASOĞLU
 
EGİKAD Başkanı Betül Elmasoğlu da, "Şiddet ve terörü kınıyoruz. Ülkemizin önceliği güvenlik olmalı. Bütün halkımız ve vatandaşımız korku içinde. Bütün partilerin bir araya gelerek bu soruna çözüm üretmesi gerekiyor. Daha önce de Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da terör saldırıları oldu. Ne yazık ki gerekli tedbirler alınmamış. Böyle bir ülkede ne ticaret olur ne de turizm olur. Hükümetin acilen her şeyi bırakıp güvenlik sorununu çözmesi gerekiyor" dedi.
 
MUSTAFA İDUĞ
 
EGOD Başkanı Mustafa İduğ, "Terör saldırıları ne yazık ki insanlarımızı öldürmeye devam ediyor. Ankara’da ikinci kez böyle bir olayın yaşanması bizleri endişelendiriyor. Terör nereden gelirse gelsin lanetliyorum. Bir devletin asli görevi vatandaşının güvenliğini sağlamaktır. Eğer bu yapılamıyorsa güvenlik zaafiyeti vardır" şeklinde konuştu.
 
HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ
 
Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, Türkiye’nin merkezi, bucağı demeden her köşede gerçekleştirilmeye çalışılan hain saldırıların, herkesi derinden sarsması gerektiğini, siyasi görüşlerin hiçbir öneminin bulunmadığını söyledi. Kaya, “Türkiye savaş ortamına çekilmek isteniyor. Ortak hareket etmeliyiz. Hepimiz aynı gemideyiz. O gemi batacak olursa hepimiz etkileniriz. Artık senin, benim şehrim yok. Hatta senin, benim ülkem bile yok. Dünya birbirine entegre. Beraber hareket edilmez ise terör tüm dünyayı etkileyecektir. Hiçbir siyasi düşünce insanlığın geleceğinden daha önemli değildir" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2016, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER