İzmir'den Kılıçdaroğlu Geçti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir turunu tamamladı. CHP Lideri, son olarak Alsancak Kıbrıs Şehitlerinde İzmirlilere seslenip kentten ayrıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Buca'da Buca Belediyesi'in 3-6 yaş çocukların kabul edildiği, işi olan ailelelerin çocuklarını geçici olarak bıraktığı Kozağaç Pırlanta Merkezi'nin açılışını Belediye Başkanı Levent Piriştina ile yaptı.
 
Açılışta daha önce açılan dört 'Pırlanta Merkezi' ile uydu aracılığıyla bağlantı yapıldı. Çocuklar “Kemal amca seni çok seviyoruz" diye seslendi. Yüzleri boyalı, elleri balonlu çocuklar Kılıçdaroğlu'nun yanında renkli görüntüler oluşturdu. Çocuklar, üzerinde “Hoş geldin Kemal amca" yazan karton hediye etti. 
 
 
Kılıçdaroğlu, açılışta yaptığı konuşmada, tam gün eğitimde çocuklara ücretsiz yemek vereceklerini dile getirerek, şöyle konuştu: 
 
“Bana sorarsanız 'neyin açılışını yapmak istiyorsunuz' diye bir eğitim kurumunun açılışını yapmak isterim. Böyle yerler çocukların eğitim ve sosyal yaşamına, ailelerine ve gelecekte Türkiye'ye çok önemli katkıda bulunuyor. Seçim bildirgemizi gençlere adadık. Gençleri ve çocukları geleceğin umudu olarak görüyoruz. Onlar bizden daha iyi yetişmeli. Dünyayı bizden daha iyi okuyabilmelidir. Çocuklarımıza güzel bir miras bırakmak istiyorsanız onları eğitin. Belediye başkanlarına 'her mahallede mutlaka kreş açın' dedim. Hindistan yazılım sektöründe 1 numara. Oraya uzmanları gönderdik. Daha oyun çağındaki çocuklara matematiği oyun içinde öğretiyorlar. Çocuklar mukayese yeteneği kazanıyor. Okul aile birliklerimiz var ama bunların hak ve yetkileri yok. Okul aile birliklerinin tamamını yasal statüye kavuşturacağız. Böylece anne ve babalar söz sahibi olacak okulun eksikliğini yanlışlığını görüyorsa oraya müdahale etme konusunda söz sahibi olacak. Taşımalı eğitime tümüyle son vereceğiz. Nerede çocuğumuz varsa öğretmenimiz de orada olacak. Öğretmensiz köy kaymayacak. Anneler beslenme çantası veriyor. Tam gün eğitimi savunduğumuz için anneler çocuklarına beslenme çantası vermeyecekler çocuklar öğretmenleriyle birlikte okulda hiçbir ücret ödemeden öğle yemeklerini yiyecekler." 
 
 
ŞEHİT YAKINI VE GAZİLERE
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit yakınları ve gazilerin milletvekillerinin sağlık haklarından yararlanacağını belirterek, şöyle konuştu:
 
“Son günlerde şehitlerimiz geliyor. Yakınlarının da çok sorunları var. CHP bunun için proje geliştirdi. Şehitler ve Gaziler Yüksek Kurulu'nu oluşturacağız. Bu kurul, Başbakanlığa bağlı olacak. Sorunlarını anlatacaklar ve çözecekler. Gazilere minnet borçluyuz. Milletvekilleri hangi sağlık haklarından yararlanıyorsa şehit yakınları ve gaziler de aynı haktan yararlanacaklar. Umarım 2 Kasım sabahına aydınlık bir Türkiye'de uyanacağız. Baskı gerginlik kavga istemiyoruz. Yaşam tarzı ne olursa olsun 78 milyonu kucaklamak istiyoruz. Bizin gerginliğe değil birarada yaşamaya ihtiyacımız var. Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu en geç bir yıl içinde çözeceğiz."
 
MİLLİ İRADE TECELLİ ETTİ NEDEN HÜKÜMET KURMADIN?"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karabağlar Uğur Mumcu Parkı’nda yaklaşık bin kişiye seslendi. Kılıçdaroğlu, seçim otobüsü üzerinden yaptığı konuşmaya sunucu tarafından “1 Kasım’ın başbakanı" olarak anons edildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, AK Parti’yi eleştirerek şunları söyledi:
 
 
“1 Kasım’da sandığa gideceğiz, daha önce şu ya bu şekilde CHP’ye oy vermemiş birini ikna edip CHP’ye oy vermesini sağlayacağız. Anlaştık değil mi? Sandığa gideceğiz yalnız gitmeyeceğiz. Komşuyu, arkadaşı ya da kahvedeki dostu ikna ederek gideceğiz. Güzel bir başlangıç için savaşın kavganın gerginliğin olmadığı huzurun egemen olduğu sokakta herkesin birbirine selam verdiği Türkiye için. 7 Haziran’da sandığa gittik. Neden? 1 Kasım’da bir kez daha gidiyoruz? Ne değişti? Türkiye’de sizden 400 milletvekili istediler. ’400 milletvekili vermezseniz yeniden sandığa götürürüz’ dediler. Sizler vermediniz. Hayalleri boş çıktı. Yeniden götürüyor. Hükümet kuramadılar. Beceriksiz çıktılar. Sizi 2 kez sandığa götüren AKP yönetimine gereken dersi sandıkta vereceğiz. Söz mü? Ne diyorlardı? Milli irade milli irade. Milli irade tecelli etti, neden hükümet kuramadın? İradesini başka birine ipotek etmiş biri Türkiye’yi yönetemez. Saray için çalışan biri Türkiye’ye hizmet edemez."
 
“1 OY ALTIN DEĞERİNDEDİR"
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçim vaatlerinden söz ederek, vatandaşı “Sakın ha bir oy sandığa gitmesen ne olur ki?" diye düşünmemesi konusunda uyardı. Kılıçdaroğlu, şu sözlerle seslendi:
 
“Emekliye iki maaş vereceğiz iki bayramda. Asgari ücret net bin 500 lira olacak. 800 bin taşerona kadro vereceğiz. Eğitim tam gün olacak. En büyük yatırımı eğitime yapacağız. 7 Haziran’dan sonra terör azdı. Neden hortladı? Neden şehitlerimiz gelmeye başladı? Çünkü birileri 400 vekil istiyordu vermeyince toplumun önüne acıyı, kanı gözyaşını koydu. ’Ya bana oy verirsiniz ya da buna katlanırsınız.’ Ben de diyorum ki bu milletin damarında Kuvayi Milliye kanı var, şantaja kanmaz. Bu seçimler düşünerek sandığa gitmemiz gereken seçimlerdir. Ya birilerinin saltanatına ’evet’ diyeceğiz ya da özgürlük ve cumhuriyet diyeceğiz. İşsizliğin olmadığı emeklinin huzur içinde bayramını yaptığı güzel bir Türkiye düşlüyoruz. Bunu gerçekleştirmenin yolu CHP’ye oy vermek ve CHP’yi iktidara taşımaktır. Hiç endişe etmeyin. Davutoğlu elbette ki Saray için çalışacaktır ama Kılıçdaroğlu herkes için, halk için çalışacak. 2 Kasım’da özgür Türkiye’nin önünü açacağız inşallah. Ben gitmesem ne olur, 1 oydan ne olur demesin. 1 oy altın değerindedir. Sandığa gideceğiz oyumuzu kullanacağız. Çocuklarımıza demokrasiyi armağan edeceğiz."
 
 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karabağlar Uğur Mumcu Parkı'nda yaptığı konuşmanın ardından Hatay, İkiçeşmelik Caddesi, Basmane Meydanı ve Alsancak Talatpaşa Bulvarı'nda halkı selamladı. Kılıçdaroğlu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde, Sevinç Pastanesi'nin önünde seçim otobüsünden konuşma yaptı. Kadınlar balkonlarda CHP'nin seçim şarkılarına tempo tutarken trafiktekiler de kornolarına basarak destek verdi. Kılıçdaroğlu, “Başbakan Kemal", “Mustafa Kemal'in askerleriyiz" tezahüratlarıyla seçim otobüsüne çıktı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
 
 
“Aydınlığın kenti İzmir, uygarlığın kenti İzmir, ilk kurşunun atıldığı kent İzmir. 81 ili kucaklayan İzmir, o zaman 1 Kasım'da tarih yazacak. Buna inanıyorum. Bu seçim diğerlerine benzemiyor. Bu seçimlerde demokrasiyi oylayacağız. Ya demokrasiden ya diktadan yana oy kullanacağız. Demokrasiyi insan haklarını her yurttaşın huzur içinde yaşamasını istiyorsak, 13 yıllık baskıcı kabusa son vermek bizim elimizde. Bunu yapacağız. 30 yıldır Türkiye'nin gündeminde terör sorunu var. 30 yıldır çözülmedi 13 yıldır iktidardalar çözmediler. 7 Haziran'dan sonra insanlar kan ve gözyaşı ile yeniden tanıştı. Analar ağlamayacaktı ağlamayan anne kalmadı. Bu ülkede terör bitecekse onu bitirecek parti CHP'dir. Eğer bu ülkede kan ve gözyaşı akmayacaksa onu bitirecek parti CHP'dir. Neden CHP? Göğsünüzü kabartarak söyleyin. CHP avukat bürolarında kurulan bir parti değildir. CHP'yi kuranlar ulusal kurtuluş savaşını verenlerdir. Ülkemizi bayrağımızı insanımızı seviyoruz. 78 milyon yurttaşımızı kucaklıyoruz. Yaşananların sorumlusu 13 yıldır bu ülkeyi yönetenlerdir. Şimdi çıkmışlar 'neden böyle oldu? PKK bizi kandırdı.' Genelkurmay Başkanı'nı terörist diye hapse attılar. Ne oldu? 'Paralel bizi kandırdı.' Suriye politikası yanlış dedik. Ne oldu? 'Esad bizi kandırdı.' Siz çocuk musunuz? Kandırılan insanlara ülke teslim edilir mi? Bunlar ülkeyi yönetebilir mi? Avrupalılar bana soruyor, Suriye sorunu nasıl çözülür diye. Suriye'de iç çatışmanın sonlandırılması ve Suriye'nin onarılması lazım ve Suriyeliler'in kendi ülkelerine gönderilmesi lazım. Bu ülkenin sorunlarını en iyi bilen ve en sağlıklı çözümler getiren biziz." 
 
“GENÇLER BİBER GAZIYLA BİRARAYA GELMEYECEK"
 
Ülkede birinci sınıf demokrasi kuracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
“CHP iktidarında tüm meydanlar gençlerin olacak. Biber gazı denen belayla gençler biraraya gelmeyecek. Tüm yasakları kaldıracağız. Digitürk'ten yedi kanalı kaldırdılar, yasak getirdiler. Üstelik savcının yazısı üzerine mahkeme kararı da yok. Bu ülkenin güzel insanları için 1'inci sınıf demokrasiyi kuracağız. Hiç meraklanmayın. CHP iktidarında gazeteciler istediğiniz gibi yazabileceksiniz çünkü bizim özgüvenimiz var. Atatürk'ün hayatı savaş meydanlarında geçmiştir ve savaşın acımasızlığını en iyi o bilir. 'Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir' demiştir. 'Yurtta barış dünyada barış' demiştir. Ne dediler? 'CHP'ye oy vermeyin dolar fırlar, faizler artar, borçlarınız artar.' Tamamı bunların zamanında oldu. Benim size sözüm var. Kredi kartı borçlarına tüketici kredisi borçlarına uygulanan faizlerin en az yüzde 80'ini sileceğim. Bugün İzmir sallandı. Umuyorum 1 Kasım'da Türkiye sallanacak." 
 
Kılıçdaroğlu bu konuşmanın ardından kentten ayrılmak üzere Adnan Menderes Havalimanı'na gitti.
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER