banner9

İzmir'den Hangi Vekiller Yargılanacak?

Dokunulmazlıkların kalkmasıyla birlikte haklarında çeşitli konulardan dosyalar bulunan 148 milletvekiline yargı yolu açıldı. 148 vekilden 8'inin de İzmir'den olduğu öğrenildi. Fezleke sayısına göre İzmirli vekillerden 42 fezlekeyle CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında en çok fezleke bulunan vekil olurken, Kılıçdaroğlu'nu 11 fezlekeyle HDP'li Ertuğrul Kürkçü takip ediyor.

İzmir'den Hangi Vekiller Yargılanacak?

Burak Cilasun / Ben TV

TBMM'de yoğun tartışmalar sonrasında 376 evet oyuyla kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği, İzmirli milletvekillerine de etki etti. 

Çeşitli konulara ilişkin haklarında fezlekeler bulunan 148 milletvekilinden 8'i, İzmir milletvekili olma özelliğini taşıyor. İzmirli 8 milletvekilinden 5'i CHP'li olma özelliğini taşırken 2 MHP ve 1 HDP milletvekiline de yargı yolu açılmış oldu. İzmirli 8 milletvekilinin toplam 63 tane fezleke bulunuyor.

CHP'den kimler var? 

Hakkında yargı yolu açılan 5 CHP İzmir milletvekilinin arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hakkındaki 42 dosyayla başı çekiyor. Kılıçdaroğlu'nu 3 dosya ile Musa Çam ve 2'şer dosyayla Tuncay Özkan ile Mustafa Balbay takip ederken, Atila Sertel'in de 1 dosyası bulunuyor.

MHP ve HDP de potada

Haklarında dosya bulunan 5 CHP İzmir milletvekilinin yanında 2 MHP ve 1 HDP milletvekilinin de, yargı karşısında dokunulmazlık zırhı kalkıyor. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun 1'er fezlekesi bulunurken, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise tam 11 fezlekeyle karşı karşıya kalmış durumda.

AK Parti yok ama...

Haklarında fezleke bulunan 148 milletvekilinin arasında hiçbir AK Parti İzmir milletvekili bulunmuyor. Ancak 25. dönemde AK Parti İzmir Milletvekili olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da hakkında bir fezlekenin bulunduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER