banner51

İzmir'den Dünyaya Barış Mesajı

İzmir’de görev yapan diplomatik temsilciler, kentteki hoşgörü ortamını dünyaya örnek gösterdi.

İzmir'den Dünyaya Barış Mesajı
Başkan Kocaoğlu’nun konsoloslarla buluşmasında söz alan Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Tsikaris, üç ayrı dinin ibadethanelerine kucak açan İzmir’in, bugünün köktendinci teröristlerine en güzel yanıtı verdiğini söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu ise Ayavukla Kilisesi, Beith Hillel Sinagou ve Emir Sultan Türbesi’ni aynı anda restore ettiklerini hatırlatarak, “İzmir’de terörün beslenebileceği bir kaynak yok” diye konuştu. 
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başkanlığını Ürdün İzmir Fahri Konsolosu Ömer Kaplan’ın yaptığı İzmir Konsolosluk Erkanı tarafından düzenlenen yemekte, kentteki başkonsolos, konsolos ve fahri konsoloslarla bir araya geldi. Geçtiğimiz hafta Paris’te yaşanan ve tüm dünyayı sarsan terör saldırıları İzmir’deki diplomatların da gündemindeydi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, yaptığı konuşmada, dünya çapında son derece sıkıntılı bir süreç yaşandığını belirterek diplomatlara, devlet adamlarına ve toplum önderlerine bu anlamda çok büyük görevler düştüğünü ifade etti. Başkan Kocaoğlu, “Bu süreci dünya insanlığı mutlaka aşacaktır. Hepimizin elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 
Yunanistan Konsolosu’ndan anlamlı soru
 
Toplantıya damga vuran sözler ise Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsikaris’den geldi. Görev yaptığı İzmir’in tam bir “hoşgörü kenti” olduğunu dile getiren Tsikaris, “İzmir'de hem cami, hem sinagog, hem de kilisenin bir arada bulunması, bugünün köktendinci teröristlerine en güzel cevaptır” dedi. Yunan konsolos Başkan Kocaoğlu’na “Bu dokuyu nasıl koruyacaksınız?” diye sordu.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bu soruya cevabı ise aynı derecede anlamlıydı:
 
“İzmir çok kültürlü, çok dinli kozmopolit yapıyı tarih boyunca bir arada, barış içinde yaşayarak muhafaza etmiş bir kent. Eğer farklılıkları kabul etmez, farklı olanın yaşam hakkını savunmazsanız, ne barışı sağlayabilirsiniz, ne de çekişme ve sürtüşmeleri önleyebilirsiniz. Biz bugün kurduğumuz Akdeniz Akademisi ile bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi üç önemli restorasyon çalışması yaptı. Biri Ayavukla Kilisesi, biri Beith Hillel Sinagogu, biri de Emir Sultan Türbesi. Bu üç mekanı da aynı tarihlerde restore etmesi, Büyükşehir Belediyesi’nin ne yapmak isteğini açıkça ortaya koymaktadır. İzmir'e terörün bulaşmayacağı, İzmirli hemşehrilerimizin nereden gelirse gelsin terörü desteklemeyeceği bir realite. Terörün İzmir'de beslenebileceği bir kaynak yok.”
 
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER