İzmir'den Bosna Hersek'e Yardım Eli

Bayraklı Belediyesi, Bosna Hersek Ilijas Belediyesiyle kardeş şehir oldu.

Karşıyaka eski Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak'ın girişimleriyle Bayraklı Belediyesiyle kardeş şehir olma yolunda ilerleyen Ilijas Belediyesi heyeti Osmangazi Hizmet Binası önünde yöresel halk oyunları ile karşılandı. Çocukların balkan halk oyunlarını ilgiyle izleyen iki belediye başkanı daha sonra soluğu folklorcuların yanında aldı. Nusret Masic, Hasan Karabağ, Kemal Baysak ve Cumhuriyet Halk Partisi Bayraklı İlçe Başkanı Levent Ölçer çocuklarla birlikte halk oyunu oynadı. Başkan Hasan Karabağ daha sonra misafirleri Ilijas Belediye Başkanı Nusret Masic, Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Besim Gljiva, Belediye Başkan Yardımcısı Akif Fazlic, Belediye Başkan Yardımcısı Meliha Avdibegovic, Belediye Başkan Yardımcısı Sanja Jozic-Zagorac ve Belediye Su işleri Müdürü Saudin Mesetovic'i makamında ağırladı.

Kardeş şehir imza töreni ise Bayraklı Belediyesi Osmangazi Hizmet Binası'nda düzenlenen protokolle gerçekleştirildi. İzmir'den Bayraklı Belediyesi ile Bosna Hersek'ten Ilijas Belediyelerinin bundan böyle "kardeş" olacaklarını dile getiren Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, "Kurulan bu kardeşlik bağı ile birlikte iki kentin gerek kültürel gerek ticaret konularında birbirlerine fayda sağlayacağını ümit ediyorum. Her iki Belediye için de hayırlı olsun" dedi.

Bosna Hersek'in savaştan sonra çok değiştiğini Ilijas'ın da bu savaştan çok yara aldığını kaydeden Belediye Başkanı Nusret Masic, "Bosna Hersek'te savaştan sonra tek kalan şey sizlerin dostluğu oldu. Ilijas şehir merkezine 18 km uzaklıkta bir kent. Yatırım ve turizm olanaklarımız var. Ilijas'ın kardeşliğe ihtiyacı var. Ve bu kardeşliğin Bayraklı Belediyesi ile olması bize onur verir. Kardeşliğin imzada kalmayacağını düşünüyor ve sizleri en kısa zamanda Ilijas'da misafir etmek istiyoruz" dedi.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Türkiye'de Mardin Ömerli'den sonra Bayraklı'nın Bosna Hersek'in Ilijas Belediyesi ile kardeşlik bağı kurduğuna dikkat çekerek "Bizim kardeş olmamıza vesile olduğu için Kemal Baysak'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bosna Hersek savaşı bir insanlık ayını olarak Dünya tarihinde yerini aldı. Savaş sırasında ve sonrasında Türkiye olarak her zaman kardeş Bosna Hersek halkının yanında olduk. İzlediğimiz tanıtım filminde de Ilijas'ın doğal güzelliklerle çevrili bir kent olduğunu gördük. Bu kardeşliğin iki taraf için de faydalı olması adına çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 16:00
YORUM EKLE

banner47