İzmir'den Aday Adaylarının Sayısı Netleşti

CHP’de milletvekili aday adaylığı başvuruları 1 Mart Pazar günü saat 17.00’de sona erdi. 174 kişi, İzmir’den milletvekili aday adayı oldu. 22’si ön seçime girmek istemeyerek kontenjan istedi. İzmir milletvekillerinin 2’si yeniden görev istemezken 10’u göreve talip oldu ama sadece dördü ön seçimle listeye girmek istedi.

İzmir'den Aday Adaylarının Sayısı Netleşti

CHP İzmir milletvekillerinden Oğuz Oyan ve Alaattin Yüksel vekillik için başvuruda bulunmazken, Parti Meclisi Üyesi Tuncay Özkan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ersu Hızır, İzmir milletvekili aday adayı oldu. Tuncay Özkan ve CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile ters düşüp, bir süre önce emekli olan Hızır da kontenjandan listeye girmek istedi. CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Oğuz Oyan dışında diğer vekillerin tümü yeniden görev istedi. Yeniden vekillik için başvuran milletvekillerinden Erdal Aksünger, Mehmet Ali Susam, Aytun Çıray, Rahmi Aşkın Türeli ve Güldal Mumcu başvurularında İzmir için ’kontenjan’ şıkkını işaretledi. İzmir Milletvekili Rıza Türmen ise kontenjan aday başvurusunda bulundu ancak il belirtmedi. Mustafa Moroğlu, Hülya Güven, Musa Çam ve Mustafa Balbay ise ön seçimden çıkacak karara göre listeye girmek istediklerini vurgulayarak, aday adayı oldu. Parti Meclis Üyesi Elfin Tataroğlu ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Selahattin Balta da kontenjan aday adayı olan isimler arasında yer aldı. Ayrıca CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Sinan Sarıküse de 2. bölgeden aday adayı oldu.

Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu'nun teklifini kabul etmedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun son İzmir ziyaretinde bu şehirden milletvekili olması için çağrıda bulunduğu CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Değerlendireceğim" yanıtı havada kaldı. Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'dan aday olması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER