İzmir'de Tramvay Çıkmazı

Büyükşehir Belediyesi'nin önümüzdeki günlerde yapım ihalesine çıkılacağı tramvay nedeniyle kent merkezindeki gökdelenlerin, holdinglerin ve otellerin bulunduğu birçok cadde tümüyle taşıt trafiğine kapanacak.

İzmir'de Tramvay Çıkmazı

Alsancak Vahap Özaltay Meydanı başta olmak üzere, İzmir kent trafiğinin kalbi konumundaki Şehit Fethi Fethi Bey ve Şehit Nevres Bulvarı'na ise hiçbir şekilde araç giremeyecek.

Taşıt trafiğine tamamen kapatılacak olan Şehit Fethi Bey ve Şehit Nevres Bulvarı'ndaki holdingler, oteller ve iş merkezlerinin otoparklarına araçlar giremeyecek. Büyükşehir Belediyesi'nin ise, tramvayın yaratacağı bu olumsuzlukları gidermek için çözüm arayışında olduğu öğrenildi.

Yılbaşında ihaleye çıkılması planlanan ancak gecikmeler nedeniyle halen ihale hazırlıklarının sürdüğü 13 kilometrelik 19 istasyonlu Konak tramvayı, Üçkuyular ile Halkapınar arasında işleyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü'nde (UKOME) geçtiğimiz ay yapılan sunumun ardından projenin detayları da netleşmeye başladı.

UKOME'de yapılan sunumda tramvayın 3 dakikada bir işleyecek olması nedeniyle Üçkuyular'dan Halkapınar'a kadar uzanacak hat boyunca tramvay yolunun etrafının koruma duvarlarıyla kapatılacağı belirtildi. Bu nedenle tramvay hattının geçeceği güzergahın hiçbir noktasına taşıtlar giremeyecek. Üçkuyular'dan başlayan tramvay hattı ilk olarak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda apartmanların önünden geçecek. Bunun için ilk etapta apartmanların önündeki yeşil alanlar ile 1860 araçlık otoparktan yaklaşık bini iptal edilecek.

Çankaya ve Alsancak bölgesinde ise, tramvay projesi trafikte adeta çıkmaza neden olacak. Çankaya'da bazı otel ve iş merkezlerinin bulunduğu Şehit Fethi Bey Caddesi, tramvay hattı nedeniyle tamamen taşıt trafiğine kapanacak. Bu bulvar üzerinde Yaşar Holding, Herris Tower, 99 Basamak gibi iş merkezleri Marla Otel ve çok sayıda ticaret merkezi yer alıyor. Ancak, bu binaların büyük bölümünün otoparklarına araçların nasıl girebileceği henüz net değil. Aynı sorun Şehit Nevres Bulvarı'nda da yaşanacak. Swissotel başta olmak üzere birçok binanın otoparkına yine bu taşıt trafiğine kapanacak olan cadde üzerinden giriliyor. Ayrıca Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nin bu sokaktaki girişi de kapanacak ve sadece Sağlık Müdürlüğü yanındaki kapısı açık kalabilecek.

Tramvay hattının yaratacağı en büyük trafik sorununun ise Alsancak'ta yaşanacağı ifade ediliyor. Şair Eşref Bulvarı'nın orta bölümündeki otoparklar üzerinden geçecek olan tramvay, St. John Kilisesi önünden Alsancak garına ulaşacak. Ancak tramvay hattı nedeniyle Vahap Özaltay Meydanı da taşıt trafiğine kapatılacak. Bu meydanın trafiğe kapatılacak olması, kilise önündeki yolun darlığı nedeniyle Alsancak Gar'dan gelecek araçların Talatpaşa Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı yönüne geçemeyecek olması anlamına geliyor. Bunun Alsancak'tan Konak'a taşıt ulaşımında büyük ölçüde sorun yaratacağı ifade ediliyor.

UKOME'de yapılan sunumda toplantıya katılan üyelerin, bu haliyle kent trafiğinin daha çok karışacağını gerekçe gösterek böyle bir tramvay projesine sıcak bakmadıklarını ilettikleri öğrenildi. Kentin trafik düzeninde köklü bir değişikliğe yol açacak olan tramvay projesinin yaratacağı trafik çıkmazından kurtulabilmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi de çıkış yolları arıyor.

Aziz Kocaoğlu'nun "Bugün yarın ihalesine çıkarız" dediği ancak halen ihale hazırlıklarının sürdüğü 13 kilometrelik Konak tramvayı devreye girdiğinde kapanacak yollar: Alsancak Vahap Özaltay Meydanı tümüyle taşıt trafiğine kapanacak. Yani Alsancak Gar'dan gelen bir araç Talatpaşa Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı ve Alsancak Spor Salonu'na gidemeyecek. Kilisenin önünden itibaren cadde tamamen taşıt trafiğine kapanacak.

Tramvay hattının geçeceği Şehit Fethi Bey caddesi taşıt trafiğine kapanacak ve tramvay hattı koruma duvarlarıyla kapanacak. Ancak bu cadde üzerinde yer alan Herris Tower, Yaşar Holding gibi birçok iş merkezine ve otellere araçlar giremeyecek. Bu merkezlerin otoparkları araç giremediği için kullanılamayacak.

Gaziosmanpaşa Bulvarı'nın Cumhuriyet Meydanı'na çıkan kısmı da trafiğe kapatılacak. Bu bulvara Çankaya'dan giriş olacak ama caddenin sonundan çıkış olmayacak.

Swissotel'in arkasında yer alan Şehit Nevres Bulvarı da tümüyle taşıt trafiğine kapanacak. Otelin otoparkı başta olmak üzere bu caddedeki tüm iş merkezlerinin, apartmanlarının otoparklarına giriş yapılamayacak.

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda apartmanların hemen önünden geçecek olan tramvay hattı nedeniyle bin 860 otoparkın yaklaşık bin tanesi kaldırılacak.

Tramvay hattı Üçkuyular metro istasyonundan başlayarak, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara tarafından Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Heykeli'ne uzanacak. Hat, Şehit Nevres Bulvarı kullanılarak Montro Meydanı, Lozan Meydanı ve Şair Eşref Bulvarı'ndan geçerek TMO siloları önüne ve oradan da Şehitler caddesini takiben Halkapınar metro istasyonuna ulşacak. Üçkuyular-Halkapınar hattında yer alması düşünülen istasyonlar ise şöyle: Üçkuyular, Üçkuyular İskele, Güzelyalı, Göztepe, Vali Konağı, Köprü, Mithatpaşa Lisesi, Yalı, Karataş, Bahribaba, Konak İskele, EBSO, Cumhuriyet Meydanı, Fuar, Alsancak Cami, Alsancak Gar, Demir, Eğitim Sitesi, Halkapınar.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER