İzmir'de Tiyatronun En İyileri Ödüllendirildi

İzmir'in kurumsallaşan tiyatro ödülü olan Bedia Muvahhit Ödülleri, bu yıl 7. kez sahiplerini buldu. Tiyatronun duayenlerini ağırlayan gece, Ben TV ekranlarından canlı yayınlandı.

Sahne Tozu Tiyatrosu'nun kurucusu Muzaffer Çağlar İşgören tarafından, Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden Haldun Dormen'in önerisiyle hayata geçirilen Bedia Muvahhit Ödülleri, bir kez daha yılın en iyileriyle buluştu. 
 
Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi'nde gerçekleştirilen geceye Haldun Dormen, Göksel Kortay, Selçuk Yöntem, Merih Tangün, Defne Yalnız, Zeynep Tedü, Kerem Atabeyoğlu, Almıla Uluer Atabeyoğlu, Oya Başak gibi sanatımızın önemli isimleriyle birlikte İzmir tiyatrolarının başarılı oyuncuları katıldı.
 
Durgusal anlar yaşandı
 
Emre Basalak'ın sunuculuğunu üstlendiği gece, Çağlar İşgören'in ve Haldun Dormen'in açılış konuşmalarıyla başlarken, Dormen'in Bedia Muvahhit ile ilgili renkli bir anıyı anlatması, seyircileri kahkahaya boğdu. Konuşmaların ardından gerçekleştirilen "Kaybettiklerimiz" bölümünde hayatını kaybeden sanatçılar anılırken durgusal anlat yaşandı. 
 
Gecede, Sanata Destek Veren Yerel Yönetici ödülünü Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı alırken, törende gerçekleşen bir sürpriz ise duayen isimlerden Göksel Kortay'ı duygulandırdı. Yılın En Başarılı Anadolu Tiyatrosu ödülünün adı, Göksel Kortay Özel Ödülü olarak değiştirilirken, Kortay ise "Yaşarken böyle bir şeye sahip olmak çok büyük bir onur." dedi. Ödülün sahibi ise Tatbikat Sahnesi oldu.
 
Muhteşem etkinlikte ayrıca Yılın En Başarılı Yönetmeni ödülünü Bozkurt Kuruç, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü Hülya Savaş, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü Hakan Taner Yıldırım, Yılın En Başarılı Oyun Yazarı ödülünü Bihter Özdemir Dinçel aldı.
 
7. Bedia Muvahhit Ödülleri bir de renkli bir etkinliğe sahne oldu. Atılgan Gümüş ve Cenk Bıyık Two Tenors adlı müzikal gösterilerinden bir bölümü gerçekleştirirken seyirciler keyifli anlar yaşadı. Sahne şovu ayakta alkışlandı. 
 
 
“Kırmızı Halı” ilgi odağı oldu
 
Öte yandan Haldun Dormen Sahnesi'ndeki etkinliğin ardından geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ben TV özel bir yayın gerçekleştirdi. Burak Cilasun ve Rana Sinem Aytaş'ın sunuculuğunu üstlendikleri “Kırmızı Halı” özel yayını adeta ünlüler geçidine dönüştü. Gecede bulunan özel isimlerin neredeyse tamamının katıldığı yayında, birçok ünlü tiyatrocu Bedia Muvahhit Ödülleri ve Sahne Tozu Tiyatrosu'na övgüler yağdırdı.
 
 
Ödül Kazananlar:
 
YILIN EN BAŞARILI GİYSİ TASARIMI: - Feyza Tatar – Don Kişot'un Görülmedik Serüveni (Tiyatro Terminal)
YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMI:   Kemal Gürgün – Çiçu (İzmir Devlet Tiyatrosu) 
YILIN EN BAŞARILI SAHNE TASARIMI: İlker Şahin – Kral Lear (Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu)
 
YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK ERKEK OYUNCUSU: Emrah Kurtoğlu – Ada (Bademler Köy Tiyatrosu)
YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK KADIN OYUNCUSU: Deniz Bice – Ayak Bacak Fabrikası (Karşıyaka Belediye Tiyatrosu)
YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU: Murat Niyazi Emre – Kral Lear (Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu) 
 
YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU: Menekşe Özyiğit – Evet İstiyorum (İzmir Devlet Tiyatrosu) 
YILIN EN BAŞARILI KOMEDİ ERKEK OYUNCUSU: Ozan Yıldırım – Evet İstiyorum (İzmir Devlet Tiyatrosu)
YILIN EN BAŞARILI KOMEDİ KADIN OYUNCUSU: Sibel Ağalday – Evet İstiyorum (İzmir Devlet Tiyatrosu) 
 
YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU: - Hakan Taner Yıldırım – Kral Lear (Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu)
YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU: Hülya Savaş – Ağaçlar Ayakta Ölür (İzmir Devlet Tiyatrosu)
YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ: Bozkurt Kuruç – Ağaçlar Ayakta Ölür (İzmir Devlet Tiyatrosu)
YILIN EN BAŞARILI PRODÜKSİYONU: Kral Lear – (Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu) 
 
Törenin ana sponsorluğunu ArmaKatre, hizmet sponsorluğunu ise Aytemiz Reklam, Türk Hava Yolları, Altınyıldız Classics, Ben TV, Ramada Plaza, Rocca Catering, Guts Güvenlik, Nazlı Baysu Organizasyon, Yengeç Restaurant, Neton, Red Dragon ve Macit Platform Kiralama  Hizmetleri üstlendiler. 
 
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER