İzmir'de Sağanak Felaket

İzmir’de dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Kentteki bazı altgeçitler su basması nedeniyle trafiğe kapatıldı.

İzmir'de Sağanak Felaket
İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün uyarısını yaptığı sağanak yağış dün akşam saatlerinde İzmir’de hayatı felç etti. 
 
 
Kentin birçok yerinde cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. 
 
 
Daha önce de su baskını yaşanan Mersinli Mahallesi’ndeki Yunuslar Alt Geçidi yine suyla dolması nedeniyle trafiğe kapatıldı. 
 
 
Altgeçitte belediye ekipleri tahliye çalışması yaptı. Yunuslar Altgeçidi’nde her yıl su baskını olduğunu söyleyen 29 yaşındaki Şehmuz Kaymaz, "Mersinli Mahallesi’ni görüyorsunuz. Her sene, her yağmurda bu bölge su doluyor. Ağaçların olduğu yer okul. Benim kardeşim o okulda okuyor. Yarın okula gidecek. Nasıl gidecek? Üzerinden mi atlayacak, neresinden geçecek? Bu okulda nasıl eğitim verilecek? Bu mikrobun içinde çocuklar nasıl eğitim görecek? Mahallede herkes evlerinin önüne barikat kurdu su girmesin diye. Her sene biz bunu yaşıyoruz. Bütün eşyalarımız suyun içinde duruyor, bıktık artık" dedi.
 
2 Günde Metrekareye 85 Kilo Yağış Düştü
 
İzmir’de gece boyunca etkili olan sağanak yağmur yaşamı olumsuz yönde etkiledi, birçok ev ve işyerini su basarken, trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. İzmir’de iki günde metrekareye 85.1 kilogram yağış düştüğü belirtildi.
 
İzmir ve ilçelerinde dün başlayan sağanak yağmur, gece boyunca etkili oldu. Yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Cadde üzerindeki rögarlar taştı, alt geçitleri su bastı. Yağıştan dolayı özellikle bazı araçların yolda kalması, sabah saatlerinden itibaren şehir trafiğini de olumsuz yönde etkiledi. Yollarda uzun araç kuyrukları oluştu. Birçok kişi, işyerine ulaşmakta gecikmeler yaşadı. Trafik ekipleri ise önemli kavşak ile ana yollarda önlemler alıp araç akışını yönlendirdi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, İzmir’e iki günde düşen yağış miktarını açıkladı.
 
İzmir merkeze metrekareye 85.1 kilogram yağış düştüğü bilgisi verildi. Bunun yanı sıra Gaziemir’de 98.8, Güzelbahçe’ye 96.1, Gümüldür’e 88.4, Bergama’ya 86.5 kilogram yağış düştüğü belirtildi. Bu arada bugün aralıklarla devam edecek olan sağanak yağış, yarın ise yerine soğuk havaya bırakacak. Parçalı bulutlu olacak olan kentte sıcaklıkların da 6 ile 10 dereceye kadar düşmesinin beklendiği ifade edildi.
 
Bergama-Ayvalık Karayolu heyelan nedeniyle trafiğe kapatıldı
 
İzmir'in Bergama İlçesi'nde sağanak yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda Bergama-Ayvalık Karayolu trafiğe kapatıldı. 
 
 
Kozak Mahallesi İncecikler Mevkii'nde bugün akşam saatlerinde sağanak yağış nedeniyle heyelan meydana geldi.
 
 
Bergama-Ayvalık Karayolu oluşan heyelan nedeniyle trafiğe kapatıldı.
 
 
Devlet Su İşleri (DSİ) ve Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ekiplerinin yolu trafiğe açmak için başlattığı çalışma sürüyor.
 
Dikili’de dere taşkınına karşı seferberlik
 
Dikili’de dün (pazartesi) öğleden sonra etkili olan şiddetli yağmur yüzünden Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) sorumluluğundaki Kabakum ve Salihler’deki derelerin su seviyeleri yükseldi; taşkın oldu. Meteorolojin uyarılarıyla yağmur öncesi hazırlıklarını yapan Dikili Belediyesi, İZSU ve İtfaiye ekipleriyle birlikte Kızılçukur, İslamlar, Salihler, Bahçeli ve Kabakum bölgelerinde seferberlik başlattı. Derece taşkınlarının yaşandığı 2 dereye müdahale edilerek olumsuzluğun önüne geçilmeye çalışıldı.
 
 
Dikili Belediyesi’nin 65 personel, 18 araç ve iş makinelerinden oluşan acil müdahale ekibi ile İZSU ve İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı araç motopomp ve dalgıç pompalarıyla iş makinelerini kullanan 20 personelden oluşan bir diğer ekibin gece boyu çalıştığı belirtildi. Eş zamanlı yürütülen çalışmalarla ev ve işyerleri su basan vatandaşlara yardım edildiği kaydedildi.
 
 
SON 20 YILIN EN FAZLA YAĞIŞI AÇIKLAMASI
 
Çalışmalarını yerinde takip eden Dikili Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Tosun, kentte meydana gelen yağışların son 20 yılın çok üstünde bir seviyede olduğunu dile getirerek, "Kentte böyle bir şiddette yağış en son 90’lı yılların sonunda meydana gelmiş. Ekiplerimizle birlikte, yoğun yağışın yaşandığı bölgelere anında müdahale ettik. Rekor yağışın sonucunda özellikle DSİ sorumluluğundaki derelerin taşmasıyla, birçok noktada su basması meydanı geldi. Belediyemiz ekipleri, İZSU ve İtfaiye ekipleriyle birlikte su basmalarının meydanı geldiği ilk andan itibaren hemşerilerimizin yanında olarak daha büyük bir sıkıntı yaşamalarının önüne geçtik. Oluşturduğumuz kriz masası gece boyunca ulaşan taleplere anında cevap vererek vatandaşlarımızın mağduriyetlerine ortadan kaldırmaya gayret gösterdik. Durum normale dönene kadar çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. İlerleyen saatlerde bölgedeki hasarı daha net görebileceğiz" dedi.
 
Fırtına ve yağmur Tire’de hayatı zorlaştırdı
 
Ege Bölgesi’nde dünden itibaren etkili olan sağanak yağmur ve şiddetli rüzgar, İzmir’in Tire İlçesi’nde de kendisini gösterdi. Çukurda kalan bazı ev ve işyerlerini su basarken, sıkışan trafik nedeniyle zor anlar yaşandı.
 
Tire ilçesinde şiddetli lodos fırtınası, yerini gök gürültülü sağanak yağmura bıraktı. Bugün sabah saatlerinde şiddetlenen yağmur kentte hayatı felç etti. Okullarına gitmek isteyen öğrenciler zor anlar yaşadı. Yoğun yağış yüzünden göle dönen ara sokakları kullanamayan sürücüler ana caddeleri tercih etti. Bazı trafik lambalarının da arızalanması nedeniyle trafik düğümlendi. Toplu Konut Sitesi’ndeki bazı evler ile çukurda kalan semtlerde ev ve işyerlerini su bastı.
 
Bahçesini su basan Ersan Kirazoğlu Sağlık Meslek Lisesi’nde birçok öğrenci mahsur kaldı. Türkiye’nin en büyük açık hava pazarı olarak bilinen salı pazarında ise çoğu esnaf sergi açamadı. İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, herkesin görevinin başında olduğunu belirterek, oluşabilecek her türlü olumsuzluğa karşı hazırlıklı olduklarını söyledi.
 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER