İzmir'de Özgecan İsyanı!

İzmir’de, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm- Bel- Sen) üyeleri, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesine basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Tüm- Bel- Sen tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasına çok sayıda kadın ve erkek üye katıldı. Çoğunluğunun üzerine siyah giysiler bulunan kalabalıktakiler sık sık ’Özgecan’ın çığlığını duydunuz mu’, ’Kadın cinayetleri politiktir, kadına şiddete son’, ’Yasta değil isyandayız’ sloganları atttı.
 
 
Yapılan basın açıklamasında üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesinin erkek terörünü bir kez daha gözler önüne serdiği belirtildi. Bunun artık bardağı taşıran son damla olduğu vurgulanarak, "Ülkemizde yaşanan tüm bu cinayetlerde, yıllardır kadın ve erkeğin eşit olmadığını her fırsatta dile getiren AKP iktidarının sorumluluğunun büyük olduğunu biliyoruz. Kadınların, erkeklerin mülküymüş gibi gösterilmeye çalışılması, ’kadın erkek eşit değildir’ söylemleri iktidar politikası haline gelmişken, erkeler de ’onlara dilediğinizi yapabilirsiniz’ mesajını almakta, kendilerinde hak gördüklerinden, evde, sokakta, metroda, otobüste kadınlara saldırmaktan çekinmemektedirler" denildi.
 
 
Açıklamada; TBMM’de Kadına Yönelik Şiddet Komisyonu kurulduğu günden beri; "Kadın mahallenin namusudur, kreş eken huzur biçer, kadınlara hak verilmemeli, kadın ve mücadele kelimeleri yan yana kullanılmamalı, evlenilecek kadınlar eğitimden geçirelerek ehliyetlendirilmeli" gibi söylemlerde bulunulduğuna dikkat çekilerek şöyle dinildi:
 
"Bu tür söylemler kadınlara karşı düşmanlığı kışkırtmaktadır. Bizler Özgecan’ı, katledilen kadınları, yıllarca süren davalarda tecavüzcüleri aklanarak hayatı karartılan N.Ç. gibi nice kız çocuğunu, savaşlardan kaçarak sığındıkları yerlerde ikinci eş olarak satılan, fuhuşa zorlanan ve adları bilinmeyen mülteci kadınları, yargıdan koruma talep etmesine rağmen şikayeti dikkate alınmadığı için sokak ortasında erkeklerce katledilen kadınları hiçbir zaman unutmayacağız. Sorumlular hesap verene, failler en ağır cezaya mahkum edilene kadar her yerde mücadele edecek ve bu davanın takipçisi olacağız."
 
 
TÜM BEL-SEN üyeleleri basın açıklamasının ardından Belediye önünden ayrıldı.
 
Bu arada Konak Meydanı’ndaki İzmir Saat Kulesi önünde toplanan bir grup, Nene Hatun Meslek Lisesi öğrencisi, Özgecan Aslan’ın öldürülmesini sessiz bir şekilde durarak protesto etti.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER