İzmir'de Müdahale Gecikmedi!

Birleşik Haziran Hareketi önderliğinde gerçekleştirilen laik eğitim eylemine polis ekipleri müdahale etti.

Birleşik Haziran Hareketi çatısı altında, KESK’e bağlı sendikalar, sol partiler, Alevi dernekleri bayrak ve pankartlarıyla binlerce kişi Basmane Meydanı’nda toplandı. Polis ise TOMA araçları, Çevik Kuvvet otobüsleri ile Basmane Meydanı’na gelen tüm yolları kesti. Fuar Basmane kapısı önünde toplanan göstericiler, sloganlar atarak Konak Meydanı’na yürüyeceklerini, burada açıklama yaptıktan sonra dağılacaklarını bildirdi.
 
Bu sırada İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir şube müdürü kalabalığa anons yaparak, yürüyüşe kesinlikle izin vermeyeceklerini, bulundukları yerde basın açıklaması yapıp dağılmalarını istedi.
 
Göstericilerin arasındaki bir kişi de megafonla polise seslenip, "Biz demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Polis arkadaşlar sizin için de bu mücadelemiz. Yolumuzu açın yürüyelim" dedi.
 
Ancak polis yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine polis şefi bir kez daha anons yapıp, olası bir müdahaleden etkilenmemeleri için çevredeki meraklı kalabalık ve basın mensuplarının göstericilerin bulunduğu yerden uzaklaşmasını istedi.

Müdahale geldi!

Polis Basmane Meydanı'ndan Konak'a yürümek isteyen göstericileri saat 13.15'de su ve gaz sıkarak dağıttı. Bu sırada çıkan arbededen etkilenenler oldu. Kabalalığın bir bölümü Mürselpaşa Bulvarı'na, bir bölümü de Kültürpark içine doğru koşarak, su ve gazdan kaçmaya çalıştı.

Öte yandan eylem sırasında Konak Belediyesi çalışanlarından birinin de gözaltına alındığı ve polislerin belediyeye girmek istediği bilgisi üzerine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da konuya müdahil oldu. Pekdaş, polisleri belediye önünden işte böyle uzaklaştırdı;

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER