İzmir'de Minibüsçülerden Özgecan Cinayetine Tepki

İzmir’de minibüs şoförleri, Mersin’de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesini siyah kıyafetler giyip, araçlarına siyah kurdele bağlayarak protesto etti. Açıklama yapan Minibüsçüler Odası Başkanı Taner Uğuz, İzmirli yolcuların kendilerinin namusu olduğunu, bu tür acı olayların yaşanmaması için her türlü tedbiri aylar öncesinden aldıklarını söyledi.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın, minibüste öldürüldükten sonra yakılmasına, İzmirli minibüsçülerden tepki geldi. Gaziemir’deki minibüs son durağında toplanan ve siyah kıyafetler giyen minibüs şoförleri adına İzmir Minibüsçüler Odası Başkanı Taner Uğuz açıklama yaptı. Özgecan için büyük üzüntü yaşadıklarını ve onun için Allahtan rahmet dilediklerini söyleyen Uğuz, "Acılı ailesine de başsağlığı diliyoruz. Böyle bir şeyin yapılmasını İzmirli minibüsçüler olarak kınıyoruz. Bu olayın minibüste yaşanması bizi ayrıca üzdü. Biz de minibüsçüler olarak şunu söylüyoruz; İzmir’de minibüste taşığıdımız yolcularımız bizim namusumuzdur. 8 ay önce çalışma başlattık, ’Ehliyet alan herkes minibüse çıkmasın’ dedik. UKOME’de (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) de bu karar kabul gördü. Minibüs şoförlüğü için 11 maddelik kriter koyduk. Uyuşturucu bağımlılığı raporları istedik. Böyle olayların önüne geçmek içindi. Şimdi ’emanet şofördü’ diyorlar. Böyle bir mazeret yok. Üç gün çalışmış, bir insanın canını alacaksın. Bunun savunması yok. Biz de İzmirli minibüsçüler olarak en ağır cezanın verilmesini istiyoruz. İzmirli minibüsçüler olarak bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. İzmir’deki yolcularımız için gerekeli tedbirleri aldık. Kimsenin şüphesi olmasın" dedi.
 
Minibüslerin sürekli takip altında da tutulduğunu anlatan Uğuz, "Kentimizde, 1117 araç var, araç takip sistemiyle hangi güzergahta çalışıyor, dışına çıkıyor mu takip altında. 700 araçta kamera sistemi var, diğerlerini de takılacak. Yolcularımızın güvenliği için, denetleniyoruz. Esnaf birliği ve Büyükşehir ile şoför tanıtım kartı oluşturduk. Ehliyetini sorguluyoruz, uyuşturucu testinden geçiriyoruz. Sabıka kaydı istiyoruz. Bu kart olmadan İzmir’de minibüs şoförü çalışamıyor. Nasıl çalışcakları, davranacakları konusunda eğitimler de 6 aydır sürüyor. İzmir’de böyle çalışma sistemine geçit yok" dedi.
 
Basın açıklamasının ardından minibüsçüler, araçlarına Özgecan Aslan’ın resmi ile siyah kurdele taktı.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER