banner51

İzmir'de Mezbaha Krizi!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlenen kriterlere uymayan 12 mezbahayı kapatacağı yönündeki duyumlar, İzmir’de endişeye yol açtı. Hayvancılık sektörü yetkilileri ve kasaplar, Tansaş’ın mezbahasının kapanmasının ardından yerel mezbahaların da kapatılmasının ette sağlığı tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

İzmir'de Mezbaha Krizi!
Buca Kaynaklar’daki Tansaş’a ait mezbahanın kapanmasının ardından şimdi de İzmir’in çeşitli yerlerindeki 12 küçük mezbahanın kapanması gündeme geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın teknolojik yenilik yapmayan ve belirlenen kriterlere uymayan küçük mezbahaları 31 Aralık 2014 tarihinden itibaren kapatacağı öğrenildi.
 
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Arman, “İki yıldan beri gündeme getirdiğimiz mezbaha meselemiz halen sürerken aldığımız bir duyuma göre de 31.12.2014 tarihine kadar bölgemizde, teknolojik yeniliklerini yapmayan, belirli kriterlere uymayan 12 tane yerel mezbaha kapatılacak. Bu durum sektörün sorunlarını katlayacak. Mezbaha sorununun çözümü için devletin birçok kuruluşlarıyla görüştük. Tansaş’a ait mezbahanın ne olacağı ile ilgili net bir cevap alamadık. Yerel mezbahaların kapanmasıyla sorun daha da büyüyecek” dedi.
 
KAÇAK KESİM ARTAR
 
İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş ise küçük mezbahaların kapanmaması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ek süre istedi. Yücelmiş, “Bakanlık ek süre vermezse bir ay içinde sektör için alarm zilleri çalabilir. Mezbahalar kendilerini bu kadar kısa süre içinde yenileyemez. Kaçak et kesimleri artar ve hijyene bağlı hastalıklar çoğalabilir” uyarısında bulundu.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER