banner51

İzmir'de Lezzet Dolu Anlar Yaşandı

Olivtech Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı'nda Türkiye'de mutfak dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan ve Refika'nın Mutfağı ismiyle dikkat çeken Refika Birgül de yer aldı.

Burak Cilasun / Ben TV

Olivtech 6. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı, lezzetli yemek tarifleri ve renkli anlatımıyla tanınan Refika Birgül'ü ağırladı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte aralarında Ben TV Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş'ın da bulunduğu basın grubunu farklı lezzetlerle buluşturan Refika Birgül, hızlı, pratik ve lezzetli yiyecekler hazırlamada püf noktalara değindi.
 
Etkinlikte ortaya renkli görüntüler de çıktı. "Refika'nın Mutfağı"na giren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Refika Birgül ile birlikte etli mıhlama yaptı.
 

"İzmirliler, yaşamayı benden daha çok biliyor"

Etkinlik sonrası Ben TV izleyenleri için açıklamalarda bulunan mutfağın usta ismi Refika Birgül, şunları söyledi;

"Fuar atmosferi çok güzel. Kendime küçük bir zeytinyağı çıkarma makinesi alma düşüncesindeyim. İzmir'de insanların yüzü bir başka güzel gülüyor. İstanbul'da yaşayan biri olarak buradaki görüntüyü kıskandım. Şu an ülkemizde yıllık kişi başı zeytinyağı tüketim miktarı 1.8 litre. İzmirli bir aile kişi başı 10 litre tüketiyorsa, demek ki diğer yerlerde hiç tüketilmiyor. Dünyanın en çok zeytin ağacı barındıran 3 ülkesinden biriyiz ama bizim kadar ağacı olanlar kişi başı yaklaşık 30 litrede. O yüzden çok gerideyiz. Benim mutfağımda Ege mutfağı epey yer alıyor. Ege mutfağı ile Kıbrıs mutfağı önde geliyor benim için. Örneğin unutulmaya yüz tutan portakal çiçeği suyu çıkarıyorum. Zeytinyağı ve otları kullanmaya çalışıyorum. Bence İzmirliler yaşamayı benden daha çok biliyor. "

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER