banner9

İzmir'de Kadınların Gösterisine Polis Müdahalesi

İzmir’de, kendilerini ’Kadın koordinasyonu üyeleri’ olarak nitelendiren bir grup Paris’te, hem de Silopi’de öldürülen kadınlar için basın açıklaması yapmak istedi. Kadınlara polis müdahale etti. Protestonun hemen başındaki müdahalede, aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanı Dilek Aykan’ın da bulunduğu 25’i kadın 4’ü erkek toplam 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltılar sırasında arbede çıktı.

 
Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar, Paris’te 10 Ocak 2013 tarihinde öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez ile Silopi’de öldürülen HDP üyesi 3 kadın için basın açıklaması yapmak istedi. Polisin uyarısına rağmen basın açıklamasını yapmakta ısrar eden kadınlara müdahale edildi.
 
Çevik Kuvvet ve sivil polis ekiplerinin müdahalesinde, aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanı Dilek Aykan’ın da bulunduğu 25’i kadın 4’ü erkek toplam 29 kişi toplam gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, olaylardan sonra yaşananlara tepki gösteren CHP Gençlik Kolları üyesi iki kişinin de bulunduğu öğrenildi. Sağlık kontrolünden sonra Güvenlik şube Müdürlüğü’ne götürülen kişilerin, ifadelerinin alınmasından sonra savcının talimatına göre işlem yapılacağı açıklandı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2016, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER