İzmir'de Heykele Saldırı

İzmir’de bir kişi, çalıştığı Büyükşehir Belediyesi'nden çıkartıldığı iddiasıyla metro istasyonunda bulunan yarı çıplak ahşap müzisyen heykelini kırdı. Şahıs polis tarafından gözaltına alındı.

İddialara göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştığı iddia edilen Serdar K., İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na kızarak hıncını heykelden çıkardı.
 
Serdar K., heykelin bulunduğu metro istasyonuna gitti. Şahıs, herkesin şaşkın bakışları arasında heykeli kırdı.
 
Vatandaşı fark eden metronun güvenlik görevlileri ise hemen bölgeye koştu. Güvenlik polis çağırdı.
 
İzmir Metrosunun İzmirspor istasyonunda yer alan "Müzisyen" adlı mitolojik ahşap heykele saldırıda bulunan kişi hakkında şikayetçi olunduğu bildirildi.
 
İzmir Metro AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, İzmirspor istasyonunda dört yıldır yer alan ve bir süredir bir siyasi partiye mensup kişilerin provakatif eylemlerine maruz kaldığı ileri sürülen "Müzisyen" adlı mitolojik ahşap heykelin saldırıya uğradığı belirtildi.
 
S.K'nin dün saat 16.50 sıralarında İzmirspor istasyonuna yolcu gibi giriş yapıp, heykelin yanına yanaştığı ve kaideyi devirdikten sonra heykeli parçaladığı kaydedildi.
 
Güvenlik görevlileri ve istasyon yetkilileri tarafından yakalanan S.K'nin polis ekiplerine teslim edildiği bildirildi.
 
Saldırgan hakkında şikayette bulunulduğu, hasar gören eserin hasar tespiti ve onarım amacıyla bir süreliğine yerinden alındığı kaydedildi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesinin, 2012'de Akdeniz konsepti ile düzenlediği Uluslararası Heykel Çalıştayı kapsamında İspanyol sanatçı Almacino Gonzales Andres tarafından yapılan "Müzisyen" adlı mitolojik figür olan heykel, 4 yılı aşkın zamandır şu anda sergilendiği yerde bulunuyordu.
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER