İzmir'de Dev Tiyatro Festivali

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin VAKIF (TAKSAV) tarih boyunca “tiyatrolar kenti” olarak bilinen, asırlardır tiyatroyu yaşayan ve yaşatan kentimiz İzmir’de, geçtiğimiz yıl başladığı serüveni sürdürüyor. TAKSAV tarafından 18 yıldır Ankara’da gerçekleştirilen, İzmir’de de geçtiğimiz yıl perdelerini açan Tiyatro Festivali deneyimi bu yıl güçlenerek yoluna devam ediyor.

İzmir'de Dev Tiyatro Festivali
İzmir'in toplumsal tarihinde hep varolan tiyatro sanatını canlandırmak ve geçmişte olduğu gibi uluslararası düzeye taşıma hedefiyle başlanan yolculuk, bu yıl ‘İtiraz’ temasıyla 6-16 Aralık tarihleri arasında sürecek. 
 
Yıllara dayanan Ankara deneyiminden süzdüklerimizi, İzmir’in yerel değerleri ile birleştirip, sizlerin de katkılarıyla biçimlendirerek, Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin ikincisini 6-16 ARALIK 2013 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. 
 
FESTİVAL KAPSAMINDA 24 OYUN SEYREDİLEBİLECEK
 
Geçtiğimiz yıl %90 doluluk ortalamasıyla salonları hareketlendiren Festival’e bu yıl çok sayıda tiyatro başvuruda bulundu. Yapılan değerlendirmelerde; şehir tiyatrolarından, üniversite topluluklarına, özel tiyatrolardan, amatör topluluklara, çocuk tiyatrosundan, deneysel arayışlara  kadar tiyatro yelpazesinin tüm renklerini buluşturacak bir zemin oluşturuldu. Tüm bu titiz değerlendirme sürecinin ardından 2. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nde izleyici karşısına çıkacak 24 oyun belirlendi. 1’i Yabancı, 1’i Çocuk, 3’ü Üniversite, 5’i Belediye, 14 de Özel ve Amatör Tiyatro, Festivalin bu yılki konukları olacak. Oyunlar arasında dans tiyatrosu, engelli, çocuk ve sokak tiyatrosundan örnekler sergilenecek. 
 
Festival’de, Ferhan Şensoy, Tiyatro Kare, Tiyatro Kedi, Duru Tiyatro, Samsun Sanat, Actor Club, Sadri Alışık Tiyatrosu, Samsun Sanat  tiyatrolarının oyunları  tiyatroseverlerin ilgisine sunulacak. Ayrıca Yeryüzü Sahnesi’nce sergilenen ''Benden Selam Söyle Anadolu'ya'' oyunu dünya prömiyeri de Festival dahilinde sahnelenecek.
 
 
5 Aralık’ta Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ‘Gala’ ile açılacak Festival oyunları İzmir’de değişik salonlarda; Fuar İsmet İnönü Sanat Merkezi, Karşıyaka Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, Fuar İzmir Sanat Tiyatrosu, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi, Ege Üniversitesi MÖTBE Salonu, Fuar Gençlik Tiyatrosu, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, Makina Mühendisleri Odası TepeKule Anadolu Salonu gerçekleşecek.
 
FESTİVAL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ BULACAK
 
Bir Festival geleneği olan, tiyatro emekçilerine verilen ödüller bu yıl da sahiplerini bulacak. Ödül alan sanatçılar, 26 Kasım’da düzenlenecek basın toplantısında açıklanacak ve Gala’da onurlandırılacak.
 
FESTİVAL HİÇ TİYATROYA GİTMEMİŞLERİ, TİYATRO İLE TANIŞTIRACAK
 
Festival kapsamında daha önce hiç tiyatroya gitmemiş bireyleri tiyatroyla tanıştırma sorumluluğunu da üstleneceğiz. Bu amaçla, önümüzdeki yıllarda İzmir’de 5 bin hiç tiyatroya gitmemiş kişiyi, bu sanat dalı ile tanıştırmayı hedeflemekteyiz. Bu projemizle onları yerel yönetimlerin katkılarıyla ücretsiz olarak tiyatro salonlarımızda konuk etmeyi planlıyoruz. Yine tiyatronun hitap penceresini genişletmek amacıyla, engelli oyunculardan oluşan Yön Tiyatrosu’nun Kamyon isimli oyunu da sahneye çıkacak.
 
NEDEN FESTİVAL?          
                                                                                                               
Her türden kültürel ve sanatsal etkinliğin bir arada ve iç içe yaşandığı, herkesin kaygısızca katılıp izleyebildiği, hayatın kendisinin yaşandığı, yaratıcı-üretici özelliklerin geliştirildiği festivaller, gerek ulusal gerekse uluslararası toplumsal ilişkiler açısından büyük önem taşımaktadır.  
 
Şenlikler, festivaller yüzyıllardır toplumun çeşitli kesimlerini bir araya getiren yaşam, paylaşım ve dayanışma alanları olmuştur. Bu açıdan bakıldığında festivaller her bakımdan toplumun canlanmasının ve olağan yaşam içinde pek alışkın olmadığımız coşku ve dayanışma duygularını harekete geçirebilecek gücün kaynağı işlevini üstlenmiştir. 
 
İzmir Tiyatro Festivali zamanla farklı kültür ve ülkeler arasında;  sanatsal anlamdaki kesişme, benzerlik ve ayrılıkların altını çizmek, karşılıklı etkileşim ve paylaşımları artırmak, halkların dostluklarını pekiştirmek, kültürel dayanışmayı kurgulamak amacını sürekli gözetecek bir yapılanmada şekillenecektir. 
 
Toplumlarla sanat arasındaki bağın kopukluğu çağdaş, yaşanılabilir bir dünyaya yönelik beklentileri boşa çıkarıcı gelişmelere yol açmakta, yaratıcı, özgür düşüncenin gelişmesini engellemektedir. Bu kopukluğun yaşanmaması için özellikle ilgili kurum ve kurumların sanata destekleri beklenmektedir.  Bu nedenledir ki destekçilerimize katkılarından ve yanımızda olduklarından dolayı teşekkür ediyoruz.
 
NEDEN TİYATRO FESTİVALİ?
 
• Tiyatro sanatını tanıtmak ve sevdirmek
 
• Toplumun estetik beğeni düzeyini tiyatro sanatıyla yükseltmek
 
• Var olan özel ve amatör tiyatro topluluklarını desteklemek ve teşvik etmek
 
• Seminer ve atölye çalışmaları ile tiyatro sanatındaki üretim kalitesini arttırmak
 
• Sanatın taşıyıcısı ve destekleyicisi olması beklenen kurumların katkısını organize etmek
 
• Basının ve kamuoyunun desteğiyle bu etkinlikleri özendirmek
 
• Farklı ulusların tiyatro anlayışlarını ve tiyatro sanatı üzerindeki deneyimlerini topluma ve tiyatro sanatçılarına, yapımcılarına aktarmak
 
• Toplumla tiyatro sanatı arasındaki bağı güçlendirmek.
 
• Alternatif tiyatro anlayışlarını tanıtmak
 
 
TOPLUMSAL ARAŞTIRMALAR KÜLTÜR ve SANAT için VAKIF
 
KONAK 1.Beyler 846 sokak No :13 (Konak Sineması arkası) Tel : 0232 446 88 60   0 532 296 11 16  taksavizmir@gmail.com  www. taksav.org
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER