İzmir'de çöp tartışmaları bitmiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde, Ödemiş’ten ara transfer alanına gelen evsel nitelikteki atıkların 31 Temmuz’dan itibaren 14 ay süreyle daha Kiraz’a döküleceği kararlaştırıldı. Kiraz'dan tepki gecikmedi.

İzmir'de çöp tartışmaları bitmiyor

Meclis üyesi Özcan Kaymak, önergeye karşı çıkarken, atıkların depolanacağı alana yakın bir bölgede hastane ve okul olduğunu belirterek, bu maddenin bir kez daha görüşülmesini istedi.  AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da, depolama alanının yer tespitinin yanlış olduğunu söyledi. Tesisin faaliyete girmesi halinde bölgenin yüzyıllar boyunca çöpün etkisinden kurtulamayacağını ifade eden Doğan, maddenin geri çekilmesini istedi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, projenin bittiğini ve yakında ihalenin yapılacağını açıkladı. Aydoğan, buranın geçici bir depolama alanı olacağını belirtti, atıkları Ödemiş Belediyesi'nin işini görmek için buraya taşıdıklarını ifade etti. Önerge, AK Partili meclis üyelerinin ret oylarına karşın CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi. İzmir'in çöpü, 14 ay daha Kiraz’a dökülecek.

KİRAZ'DAN TEPKİ GECİKMEDİ

Kiraz’daki depolama alanının 14 ay daha kullanılmasına olanak sağlayan önergenin kabul edilmesinin ardından AK Partili Belediye Başkanı Saliha Özçınar tepki gösterdi. Özçınar, “Biz iyi niyetle bu işe ‘tamam’ demiştik. Aziz başkanla konuştum. Bana ‘depolama tesisi yapana kadar izin ver’ demişti. Bir yılı geçti ama bir işlem yapılmadı. Bana sorulmadan konu gündeme geldi. Haberimiz yoktu. Kiraz’da vatandaşın hakkını, sağlığını düşünmek zorundayım. Kiraz’ın günde 5-6 kamyon çöpü çıkıyor ama ben Beydağ’ın, Ödemiş’in çöplerini taşımak zorunda kalıyorum. Burası 14 ay daha uzatılamaz. Kesinlikle karşıyız. Büyükşehir Belediyesi son teknoloji bir tesisi yapmak zorundadır. İlçeme başka ilçelerin çöpünü istemiyorum. Eğer, Büyükşehir kararından vazgeçmezse ilçe olarak çöp depolama alanına giden yolu kapatacağız. Bu yoldan gidişe izin vermeyeceğim. Herkes bunu böyle bilsin” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER