İzmir'de Çöp Çalıştayı

İzmir’de Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın ev sahipliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra 16 ilçe belediyesinin yetkililerinin de katıldığı ’Çöpüne Sahip Çık İzmir’ Çalıştayı düzenlendi.

İzmir'de Çöp Çalıştayı
Swiss Otel Büyük Efes’te, proje sunumlarının yanı sıra çöp sorununun nedenlerine yönelik değerlendirmelerin de yapıldığı çalıştayda konuşan Çöpüne Sahip Çık Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Gülperi Ceylan, "Türkiye’de yerel yönetimler çöpleri temizlemek için 3 milyar lira para harcıyor. Yılda 4 milyar sigara izmariti yere atılıyor. Bu harcanan 3 milyar lira ile hastaneler yapılabiliyor" dedi.
 
Hem dünya, hem de ülke genelinde büyükşehir ve ilçe belediyelerin yaptığı projelerin de anlatıldığı çalıştayda konuşan Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dorman ise, "Yurtdışında örnekleri gördüğümüzde, problemin Türkiye’ye has olmadığını gördüm. Avrupa ülkelerinde de çok örnek var. Çöp konusu dünyanın ortak problemi. Türkiye pek çok konuda çağ atlamış bir ülke, biz bu konuda da çağ atlayabiliriz. Küçük tohumlar atıp İzmir’den örnekler çıkartıp, ülkede olayı kökünden çözecek adım atmak istiyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER