banner51

İzmir'de Bildik Kurban Manzaraları!

İzmir’de, bu Kurban Bayramı’nda de yine bilindik sahneler yaşandı. Vatandaşlar, büyük ve küçükbaş hayvanlarını, açık alanlarda hijyen koşullarına uymadan kesti. Çocuklarda, kurbanın kesilmesinden, derisinin yüzülmesine, etinin parçalanmasına kadar tüm anları, büyüklerinin yanında şaşkınlıkla izledi.

 
Bu yıl da kurbanlık satış pazarlarının yanındaki boş alanlar kesimhaneye döndü. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklarını sıra beklemek istemeyenler kendi imkanlarıyla rastgele yerlerde kesti. Kurbanlıklardan akan kanların bir bölümü, çukurları doldurdu, büyük bir bölümü ise, çevreye yayıldı, sakatatlar da bölgeye terk edildi.
 
Bu arada kurbanlarını başka bir yerde kesmek isteyen vatandaşların özellikle küçükbaş hayvanlarını taşıma yöntemleri de dikkat çekti. Nakliye ücreti vermek istemeyen bir vatandaş da, kurbanlıklardan birini otomobilin bagajını, diğerini ise arka koltuğa yatırdı, yanında da kendisi oturdu.
 
ÇOCUKLAR TANIKLIK ETTİ
 
Hiçbir hijyen kuralına uyulmadan suyun da bulunmadığı toprak alanda, kurban kesiminden en çok etkilenenler ise çocuklar oldu. Aileleriyle, kurbanlarını almak için gelen çocuklar, hayvanların kesilmesinden, derisinin yüzülmesine, etinin parçalanmasına kadar tüm anları, büyüklerinin yanında çoğu kez şaşkınlıkla izledi. Çocuklardan bazıları, ellerindeki sopalarla kanla oynadı, kimi çocuklar da, kurbanın kesiliş anlarını gördü.
 
Rastgele yerlerde kurban kesenler de kesim yerlerinin yetersizliğinden yakındı.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER