İzmir'de Ankara'daki Katliama Protesto

Ankara'da yaşanan katliam gibi terör saldırısı İzmir'de sivil toplum kuruluşlarına üye binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde toplanan farklı sivil toplum örgütü ve siyasi partilere mensup yaklaşık 5 bin kişi Basmane Meydanı'na kadar yürüyüp burada basın açıklaması yapacağını duyurdu. Ancak polis yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine grubun önderleri ile polisin görüşmesi sonucu Gündoğdu Meydanı'na yürünmesine karar verildi. Topluluk sloganlar atarak, Gündoğdu Meydanı'na çıktı. Burada dağılmayan gruptakiler bir süre sonra Cumhuriyet Meydanı'na 1. Kordon'dan yürüyüp basın açıklamasını burada yapacağını söyledi. Polis bu kez de 1. Kordon'un Cumhuriyet Meydanı'na doğru olan bölümünü kesti. Bu sırada kısa süreli gerginlik yaşandı. Gruptan polise taş atıldığı görüldü. Araya girenler gerginliği önledi. 

EYLEMCİLERE MÜDAHALE 
 
İzmir'de Ankara'daki terör olayını protesto eden grubun 1. Kordon'dan Cumhuriyet Meydanı'na yürümesine izin verilmedi. Bunun üzerine grup yürüyüşün başlangıç noktası Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne döndü. Bu sırada grupla polis arasında arbede yaşandı. Grubun bir bölümü Alsancak Devlet Hastanesi'nin bulunduğu sokakta ateş yaptı. Polis ikiye bölünen gruba müdahale edip 66 kişiyi gözaltına aldı. Yakılan ateş de TOMA'dan sıkılan suyla söndürüldü. Gruplar ara sokaklara dağıldı. Gözaltına alınan 66 kişi Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2015, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER